ARiMR: Wsparcie na odtworzenie potencjału rolnego – wnioski tylko jutra!

9 miesięcy temu

ARiMR przypomina, iż już tylko do jutra, czyli do 29 grudnia 2023 r. można ubiegać się o środki finansowe na inwestycje na odtworzenie potencjału produkcji rolnej. Wsparcie pochodzi z PROW 2014–2020. Skorzystać z niego mogą rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF.

Biura powiatowe i oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski od rolników zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na odtworzenie potencjału produkcji rolnej niemal przez cały rok. Datą końcową przyjmowania wniosków jest 29 grudnia 2023 r. Warto pamiętać, iż znaczenie ma kolejność złożenia dokumentów. Z dostarczonych dotychczas wynika, iż zainteresowanie dofinansowaniem sięga 3 mln zł. Przypominamy komu przysługuje wsparcie i jakie są zasady przyznawania pomocy.

Komu przysługuje wsparcie na odtworzenie potencjału produkcji rolnej?

Pomoc przysługuje dwóm grupom rolników. Do pierwszej należą producenci, których gospodarstwa ucierpiały na skutek klęsk żywiołowych. Konkretnie chodzi o takie klęski, jak: deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawiny, grad, huragan czy uderzenie pioruna. Drugą grupę beneficjantów stanowią hodowcy trzody chlewnej poszkodowani w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Kiedy przysługuje pomoc finansowa?

O dofinansowanie można się ubiegać, gdy w gospodarstwie powstały szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska klimatyczne lub klęski żywiołowe. A konkretnie, gdy szkody te powstały w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch poprzednich lat. Straty w sprzęcie, wieloletnich uprawach rolnych albo zwierzętach gospodarskich muszą być znaczące. Mianowicie, muszą wynosić przynajmniej 30% średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym odnotowano szkodę. Pod uwagę można wziąć również pięć lat poprzedzających rok wystąpienia straty. Wówczas pomija się te, w których produkcja była najwyższa i najniższa. Natomiast jeżeli w gospodarstwie wystąpi ASF, o pomoc mogą starać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. W tym przypadku szkoda również powinna wynosić co najmniej 30% trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.

Na co można przeznaczyć uzyskane środki?

Rekompensaty z tytułu szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu. Wysokość szkody musi być oszacowana przez komisję powołaną przez wojewodę. Zaś zakres kosztów podlegających refundacji musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych. Gdy w wyniku klęski żywiołowej zniszczeniu uległa maszyna rolnicza, można otrzymać dofinansowanie na zakup nowej. jeżeli zaś zniszczeniu uległ sad (np. w wyniku przejścia huraganu), pomoc należy przeznaczyć na odtworzenie uszkodzonych nasadzeń. Natomiast inaczej jest w przypadku, gdy przyczyną strat jest ASF. Wówczas inwestycje realizowane z dofinansowaniem na odtworzenie potencjału produkcji rolnej nie mogą być związane z produkcją świń.

Jaka jest kwota maksymalna wsparcia?

Maksymalna kwota pomocy, którą można otrzymać w ramach tego wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014–2020, wynosi 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Należy dodać, iż poziom dofinasowania nie może przy tym przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację określonej inwestycji.

Jak złożyć wniosek o środki na odtworzenie potencjału produkcji rolnej?

Dokumenty aplikacyjne stanowiące podstawę do ubiegania się o przyznanie pomocy finansowej na odtworzenie potencjału produkcji rolnej są dostępne w placówkach oraz na stronie internetowej ARiMR. Jest tam również instrukcja, jak krok po kroku należy wypełnić dokumenty. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście, w biurze powiatowym ARiMR lub drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy ePUAP.

Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie 2023. Będą przesunięcia w ekoschematach?

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału