W Gdańsku powstanie pierwszy w Polsce port zbożowy. Umowa na jego budowę została właśnie podpisana.
Poinformował o tym minister rolnictwa, Robert Telus podczas spotkania z mieszkańcami Przysuchy na Mazowszu. A konkretnie 9 października 2023 r. Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna (RSSI) podpisała umowę z Portem Gdańskim na budowę portu zbożowego.
Port zbożowy usprawni transport
Przypomnijmy, po tym, jak Unia Europejska nie przedłużyła embarga na import pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego z Ukrainy do państw przyfrontowych, Polska wprowadziła własny zakaz importu ukraińskiego zboża. Jak powiedział Robert Telus, w wyniku decyzji Brukseli ukraińskie zboże ponownie „zalało” rynek UE. Co więcej, przestało docierać do najbardziej potrzebujących państw w Afryce i na Bliskim Wschodzie. To z kolei potęguje niedobory ziarna w tych krajach, a co za tym idzie głód, niepokoje społeczne i migrację do Europy. Jak dodał szef resortu rolnictwa, tworzenie korytarzy solidarnościowych drogą morską jest bardzo ważne.
O skali eksportu zboża z polskich terminali zbożowych świadczą dane liczbowe. Mianowicie w samym 2022 r. przez port w Gdańsku przeszło 1,9 mln ton zboża. W tym roku skala wysyłek pozostało większa. Albowiem w ciągu 6 miesięcy było to już 1,4 mln ton zboża. To o 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. i prawie 74 proc. całego eksportu w 2022 r.
A zatem port zbożowy usprawniłby transport ziarna z Ukrainy, ale też i naszej rodzimej produkcji.
Czym jest Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna?
Port zbożowy powstanie dzięki umowie zawartej między Portem Gdańskim a Rolno-Spożywczą Spółką Inwestycyjną. RSSI to państwowa spółka, utworzona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w październiku 2022 r. Powstała w celu podejmowania inwestycji służących podwyższeniu efektywności wykorzystania potencjału przetwórstwa rolno-spożywczego na wybranych rynkach rolnych.
- przemysł owocowo-warzywny,
- przechowalnie, sortownie, chłodnie i magazyny surowców rolnych,
- wstępne przetwórstwo mięsa, zwłaszcza ubojnie,
- przetwórstwo zbóż i roślin strączkowych,
- handel hurtowy produktami spożywczymi.
Do kompetencji spółki należy inwestowanie w różnego rodzaju przedsięwzięcia oraz nabywanie sprzedawanych aktywów. Chodzi tu m.in. o spółki i przedsiębiorstwa, zorganizowane części tych przedsiębiorstw czy elementy ich majątków. RSSI ma prawo je nabywać w celu ich restrukturyzacji i przywracania im czynnego udziału w rynku.
Właśnie w ramach powyższych inwestycji RSSI podpisała umowę z Portem Gdańskim na port zbożowy. Póki co nie znamy szczegółów co do terminu jego budowy.
Źródło: TVP, PAP, RSSI