Bezpłatna rehabilitacja KRUS. Komu przysługuje?

10 miesięcy temu

Czy przysługuje mi rehabilitacja lecznicza KRUS? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się na nią dostać? Gdzie KRUS ma swoje sanatoria? Odpowiadamy…

Od stycznia 2023 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacji leczniczej dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej. Z takich sanatoriów mogą też korzystać opiekunowie osób niepełnosprawnych. Komu jeszcze się należy to świadczenie i co zrobić, aby z niego skorzystać?

Rehabilitacja lecznicza dla rolników — czy za sanatorium z KRUS się płaci?

Rehabilitacja lecznicza dla rolników służy:

  • zapobieganiu inwalidztwu lub
  • ograniczaniu go do poziomu umożliwiającego dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym lub
  • przywrócenie — o ile to możliwe — umiejętności pracy.

Powyższe cele realizowane są poprzez leczenie i rehabilitację prowadzone w formie turnusów rehabilitacyjnych. Co ważniejsze, całkowite koszty związane z rehabilitacją i pobytem na turnusach ponosi Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kto może ubiegać się o sanatorium z KRUS?

Aby móc skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego dla rolników, trzeba spełniać jeden z wymaganych warunków. Są to:

  • podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie;
  • podleganie ubezpieczeniu dobrowolnemu (na wniosek) w pełnym zakresie co najmniej 18 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o rehabilitację leczniczą;
  • posiadanie ustalonego prawa do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (o ile zachowana jest zdolność do samodzielnej egzystencji);
  • bycie uprawnionym do emerytury rolniczej;
  • bycie opiekunem osoby niepełnosprawnej.

Rehabilitacja KRUS — jak złożyć wniosek?

W celu skorzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który ma prawo wystawić wniosek o skierowanie pacjenta na taki turnus.

Może to być lekarz rzeczoznawca KRUS. Wówczas taki wniosek wystawi on np. podczas badania pacjenta ubiegającego się o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub o przedłużony zasiłek chorobowy. Jednak mogą to być też lekarz rodzinny, lekarze specjaliści lub lekarze oddziałów szpitalnych, pod których opieką znajduje się ubezpieczony.

Następnie z wnioskiem wystawionym przez lekarza należy udać się do jednostki organizacyjnej KRUS. Można go też wysłać za pośrednictwem poczty.

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS

Wszystkie turnusy rehabilitacyjne realizowane są w jednym z Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS. Jednak to, do którego beneficjent zostanie skierowany, zależy od rodzaju schorzenia.

Mianowicie pacjentów z dolegliwościami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii kieruje się do sanatoriów zlokalizowanych w:

  • Kołobrzegu,
  • Świnoujściu,
  • Horyńcu Zdroju,
  • Szklarskiej Porębie,
  • Jedlcu k. Kalisza,
  • Iwoniczu Zdroju.

Natomiast schorzenia kardiologiczne leczy się w Kołobrzegu. Ponadto stworzono również turnusy dla osób po przebytej chorobie COVID-19. realizowane są one w Jedlcu i Szklarskiej Porębie.

Ile trwa turnus rehabilitacyjny z KRUS?

Rehabilitacja lecznicza KRUS realizowana jest w formie 21-dniowych turnusów. Polegają one na rehabilitacji pacjenta w ścisłym powiązaniu z prowadzonym leczeniem chorego. Brane są przy tym pod uwagę wszelkie wskazania medyczne, na podstawie których dostosowuje się czas, zakres i miejsce rehabilitacji.

Natomiast dla opiekunów osób niepełnosprawnych KRUS organizuje 7-dniowe turnusy regeneracyjne. Służą one poprawie kondycji psychofizycznej i jakości życia.

Źródło: PIROL

Idź do oryginalnego materiału