Broń w domu. O tym powinien wiedzieć każdy myśliwy!

10 miesięcy temu

Broń w domu można przechowywać pod warunkiem wypełnienia odpowiednich przepisów, które ściśle reguluje polskie prawo. Jakie obowiązki nakłada ono na właścicieli broni.

Broń w domu to zarówno broń myśliwska, jak i broń wykorzystywana sportowo czy do samoobrony. Kwestie jej przechowywania regulują ustawa o broni i amunicji z 21 maja 1999 r. oraz rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 r.

Kwestie prawne związane z przechowywaniem broni myśliwskiej

W świetle w tej chwili obowiązujących przepisów broń myśliwską należy przechowywać w specjalnej szafie. Musi mieć klasę S1 lub wyższą, by móc zapewnić adekwatnie i bezpieczne przechowywanie broni będącej najczęściej własnością prywatną.

Jakie normy musi spełniać szafa na broń w domu?

Szafa na broń, w tym na broń myśliwską musi spełniać normy zawarte w europejskiej normie PN-EN 14450. Powinna być skonstruowana z wytrzymałej stali, zaś zewnętrzny pancerz musi mieć co najmniej 3 mm grubości. Jednakże w przypadku szaf klasy S1 przepisy nie warunkują jej grubości, masy czy sposobu kotwienia. Dlatego jeżeli jest możliwość, warto sięgnąć po szafę na broń spełniającą bardziej wygórowane normy, np. szafę klasy „0” spełniająca normę PN-EN 1143-1.

Warto też pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu amunicji do broni

Przepisy prawa obejmują także odpowiednie przechowywanie amunicji. Powinna być ona składowana we adekwatnych pudełkach lub pojemnikach, np. w pudełkach typu MTM. Ma to na celu uniknięcie przypadkowego uderzenia w spłonkę naboju, które mogłoby doprowadzić do zagrożenia.

Zaleca się unikania przechowywania nabojów w magazynkach nabojowych. Związane jest to z tym iż przepisy prawa nakładają konkretne wymogi dotyczące bezpiecznego i adekwatnego przechowywania amunicji.

Jak wybrać odpowiedną szafę na broń?

Przechowywanie broni to nie tylko kwestia zgodności z przepisami prawnymi. To przede wszystkim zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Szczególnie w przypadku broni myśliwskiej, która ze względu na rozmiar wymaga stosowania specjalnych szaf. Mianowicie takich, które zapewnią adekwatne warunki przechowywania.

Przy wyborze szafy dla broni myśliwskiej należy wziąć pod uwagę potrzeby użytkownika i liczbę przechowywanych sztuk broni. W handlu dostępne są szafy na pojedyncze sztuki broni. Jednakże posiadacze większej liczby sztuk lub osoby planujące rozszerzenie arsenału, powinny zainteresować się większymi modelami.

W przypadku posiadania większej liczby sztuk broni oraz amunicji, można wybrać szafy wyposażone w wewnętrzne skrytki z osobnymi zamkami. Jest to rozwiązanie perspektywiczne, które może być przydatne w świetle przyszłych, potencjalnych regulacji. Mimo iż w tej chwili polskie prawo nie wymaga takich rozwiązań, to rozmieszczenie amunicji w osobnych skrytkach może okazać się świetnym pomysłem. Docenią go szczególnie kolekcjonerzy broni myśliwskiej, którzy dzięki temu utrzymają amunicję oddzieloną od broni. Zwiększy to poziom bezpieczeństwa i ułatwi kontrolę nad liczbą i typem amunicji. Ponadto taką szafę z osobnymi skrytkami można wykorzystać nie tylko do przechowywania broni, ale także innych wartościowych przedmiotów.

Jaki zamek do szafy na broń myśliwską będzie najlepszy?

Wybierając szafy na broń myśliwską, warto pamiętać także o tym, by miała najlepszej klasy zamek. Dlatego wybór odpowiedniego zabezpieczenia to kwestia priorytetowa.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest zamek na klucz. To proste i wygodne w użyciu rozwiązanie, które jednak ma kilka ryzyk związanych z jego stosowaniem. Najważniejszym jest konieczność bezpiecznego przechowywania klucza, aby nie wpadł on w niepowołane ręce. Dlatego wybierając ten typ zamka, należy być szczególnie ostrożnym w kwestii przechowywania klucza. Należy być pewnym, by był on zawsze niedostępny dla osób nieuprawnionych.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamek mechaniczny z pokrętłem. Nie wymaga on klucza ani dodatkowych elementów zabezpieczających, a jedynie znajomości szyfru. To rozwiązanie jest zwykle solidne, dlatego sprawdza się w wielu sytuacjach.

Wygodnym rozwiązaniem jest zamek elektroniczny, który pozwala na szybkie i wygodne otwieranie szafy na broń myśliwską poprzez wprowadzenie kodu. Jednakże w tym przypadku należy pamiętać o regularnej wymianie baterii, ponieważ zamek wymaga zasilania elektrycznego. Chyba iż wybierze się model z zewnętrznym pojemnikiem na baterie lub możliwością awaryjnego podłączenia baterii z zewnątrz. Wtedy łatwo można wymienić wyczerpane baterie i dostać się do wnętrza szafy.

Bardzo duże bezpieczeństwo zapewnia zamek biometryczny, który odczytuje odcisk palca do otwierania szafy na broń. To bardzo skuteczne rozwiązanie, które umożliwia potwierdzenie tożsamości osoby próbującej otworzyć szafę. Jednakże podobnie jak zamek elektryczny na kod, wymaga stałego zasilania. W wielu modelach szaf zamek biometryczny wymaga zasilania sieciowego. Wskutek tego jego użyteczność w niektórych sytuacjach jest znacznie ograniczona.

Mając na uwadze powyższe uwagi, warto starannie przemyśleć wybór zamka. Nie zawsze najbardziej zaawansowane rozwiązanie okaże się najlepsze. Czasem proste mechaniczne rozwiązanie będzie wygodniejsze niż zaawansowany zamek z dużą ilością elektroniki. Z drugiej strony niektóre rozwiązania elektroniczne oferują dodatkowe alarmy, które informują o próbach włamania.

Źródło: swiatrolnika.info

Idź do oryginalnego materiału