Budowa zbiorników wodnych — MI nieugięte

1 miesiąc temu

Łatwiejsza pod względem prawnym budowa zbiorników wodnych to cel, który chcą osiągnąć rolnicy. Argumentują to koniecznością walki ze skutkami suszy, która już corocznie doskwiera uprawom. Dowiedz się, jak do ich wniosków ustosunkował się resort infrastruktury.

Budowa zbiorników wodnych przez rolników ma pozwolić na gromadzenie wody na okresy jej długich braków. Jednak obecne przepisy umożliwiają budowanie zbiorników o niedużej pojemności. W związku z tym rolnicy zwrócili się do Ministerstwa Infrastruktury o zmiany w przepisach, które ułatwiłyby budowanie większych zbiorników.

Budowa zbiorników wodnych po nowemu — o co wnioskują rolnicy?

Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała do Ministerstwa Infrastruktury wniosek o ułatwienia w budowie zbiorników wodnych. Zaproponowali oni możliwość budowy na zgłoszenie zbiorników wodnych do 1 ha powierzchni. Z kolei budowa zbiorników o powierzchni do 0,3 ha miałaby się odbywać bez zgłoszeń. Ograniczenie formalności przyspieszyłoby realizację prac, które miałyby na celu retencjonowanie wody. Ponadto rolnicy wnioskują o możliwość bezpłatnego poboru wody na potrzeby rolnicze z tych zbiorników.

Resort infrastruktury — przeciwny

Krótko mówiąc, Ministerstwo Infrastruktury uznało wnioski rolników za bezzasadne. Uzasadniło to przede wszystkim tym, iż konieczne jest dbanie nie tylko o interesy rolników, ale też o sąsiadujące tereny.

Resort podkreślił, iż w przypadku kopania zbiorników na zgłoszenie już zwiększono powierzchnię zbiorników z 500 m2 do 5000 m2. Zmian tych dokonano w relatywnie krótkim czasie, ponieważ w 2019 roku pierwsza z nich pozwoliła na tworzenie zbiorników o powierzchni do 1000 m2, zaś w 2021 do 5000 m2. Z powodu krótkiego okresu działania przepisów nie można było jeszcze ustalić potencjalnego negatywnego wpływu na otoczenie.

W odpowiedzi podkreślono też, iż dalsze zwiększanie powierzchni i głębokości zbiorników wodnych może mieć niekorzystny wpływ na poziom wód gruntowych. Takie zbiorniki mogą tracić w okresie upałów więcej wody niż traconej w wyniku parowania z gleby, co może prowadzić do obniżenia zwierciadła wód gruntowych. Budowa zbiorników wodnych o powierzchni 1 ha zasilanych wodą gruntową wpływać będzie na stosunki wodne w obrębie kilku hektarów sąsiadujących gruntów. Tym samym potencjalne korzyści związane z budową zbiornika byłyby mniejsze niż straty wywołane jego powstaniem.

Źródło: www.krir.pl

Idź do oryginalnego materiału