Cena pszenicy nieoczekiwanie w górę! Co się stało?

1 rok temu

Po kilku dniach ze spadkami na giełdach, cena pszenicy po obu stronach Atlantyku nagle wzrosła. Skąd ta zmiana? Czy ten trend się utrzyma?

To miał być „czarny” tydzień dla pszenicy. Po tym jak w zeszły piątek jej notowania na MATIF wzrosły nieco o ponad 5 euro (+2,2% t/t), 43. tydzień roku zaczął się od spadków. Były one kontynuowane do środy. Tymczasem w czwartek sytuacja diametralnie się odwróciła. Dlaczego?

Cena pszenicy kontynuowała spadek

Chociaż ubiegły tydzień zakończył się odbiciem cen kontraktów futures na pszenicę, to od poniedziałku światowe giełdy odnotowywały spadki. Presję na ceny wywierają trwające zbiory kukurydzy oraz poprawa warunków pogodowych sprzyjających zasiewom w Australii i Argentynie. Do tego dokładają się większe niż szacowano prognozy zbiorów w Rosji i na Ukrainie. Znaczenie ma też taniejąca ropa, co sprzyja spadkom cen przede wszystkim nasion oleistych, ale również zbóż.

A zatem na paryskiej giełdzie MATIF ceny kontraktów na pszenicę zakończyły zeszły tydzień na poziomie 240 EUR/t (+5,25 euro w skali tygodnia). Jednak w kolejnych dniach kształtowały się one następująco:

  • poniedziałek (23.10.2023 r.) — 237,75 EUR/t;
  • wtorek (24.10.2023 r.) — 237,75 EUR/t;
  • środa (25.10.2023 r.) — 232,00 EUR/t.

Spadki kontynuowały również amerykańskie kontrakty:

  • poniedziałek (23.10.2023 r.) — 5,87 USD/buszel;
  • wtorek (24.10.2023 r.) — 5,80 USD/buszel;
  • środa (25.10.2023 r.) — 5,68 USD/buszel.

Problemy z korytarzem zbożowym

W czwartek, 26 października, uczestnicy rynku otrzymali komunikat, iż siły zbrojne Ukrainy tymczasowo zawiesiły korytarz zbożowy na Morzu Czarnym. Ruch statków został wstrzymany ze względów bezpieczeństwa. Decyzja ta zapadła wskutek wzmożonej aktywności rosyjskiego lotnictwa w tym regionie oraz ze względu na obecność min morskich.

Przypomnijmy, tymczasowy korytarz zbożowy działa już od ponad miesiąca. Przez ten czas wyeksportowano nim 0,7 mln ton ukraińskiego zboża. Po tym jak po wycofaniu się z umowy zbożowej Rosja zintensyfikowała ataki na porty w Odessie, eksport produktów rolnych zmienił szlak. Tylko we wrześniu z portów na Dunaju, przez Rumunię, przetransportowano 2,3 mln ton produktów rolnych, a łącznie z transportem drogowym i kolejowym — 3,6 mln ton.

Cena pszenicy w górę, a Ukraina dementuje informacje

Wskutek tych informacji cena pszenicy na MATIF (dostawa w grudniu 2023) w ciągu jednej sesji wzrosła do 233,5 EUR/t (+1,50 euro). Podrożały również kontrakty na marzec 2024 r., osiągając pułap 238,50 EUR/t (+0,75 euro). Jeszcze silniej zareagowała giełda amerykańska, gdzie wzrost notowań wyniósł 2%.

Tymczasem, na ukraińskich portalach czytamy, iż Ministerstwo ds. Odbudowy Ukrainy zaprzecza tym informacjom.

Informacja o odwołaniu lub nieplanowanym zatrzymaniu tymczasowego korytarza ruchu statków cywilnych z i do portów Wielkiej Odessy jest nieprawdziwa. Wszystkie dostępne trasy wyznaczone przez Marynarkę Wojenną Sił Zbrojnych są ważne i wykorzystywane przez statki cywilne – informuje komunikacie z 26 października.

Z komunikatu wynika również, iż w portach Odessa, Czarnomorsk i Piwdenna trwa w tej chwili załadunek 23 statków.

Co dalej z cenami pszenicy?

Jak to wpłynie na ceny kontraktów terminowych? Możliwe, iż sytuacja giełdowa wróci do stanu sprzed czwartku. Albowiem na rynku wciąż silnie dominuje rosyjskie zboże, a poprawa warunków siewu na półkuli południowej wpływają na poprawę prognoz odnośnie do produkcji.

Źródła: e-WGT, Mind, Latifundist

Idź do oryginalnego materiału