Gaz ziemny, a koncentrat jabłkowy
Ceny gazu ziemnego zależą od szeregu czynników globalnych i to normalne, iż zmieniają się w dłuższych okresach czasu. Gaz jest też istotną składową kosztów produkcji koncentratu jabłkowego. Im jest droższy, tym koszty produkcji wyższe. Zatem tani gaz jest zarówno w interesie sadowników i przetwórców.
Niżej widzimy rok cen kontraktów na gaz ziemny na holenderskiej giełdzie towarowej, które przekładają się na stawki w Polsce niemal 1:1. Widzimy iż kontrakty w styczniu i w lutym były nieco droższe niż jesienią. Te wyższe ceny z „górki” na wykresie obowiązują w marcu i kwietniu, czyli w okresie, gdy produkcja koncentratu jest ułamkiem jesiennej.

Bardzo stabilny rynek jabłek przemysłowych
Dobra informacja jest taka, iż w marcu ceny gazu spadły o około 10 euro na każdej megawatogodzinie. Kontrakty na drugi i trzeci kwartał zawierane są po niższych stawkach. To pozytywna informacja z punktu widzenia skupu jabłek przemysłowych w nowym sezonie. Mówimy o względnej stabilizacji.
Obserwując rynek od jesieni można powiedzieć, iż przetwórcy również postawili na stabilizację. Wyjątkiem było „tąpnięcie” cen w połowie listopada. Stabilny popyt i mniejsza podaż zaowocowały wyjątkowo stabilną ceną skupu jabłek przemysłowych. Ta wynosi niemalże „równe” 1,00 zł/kg. To bardzo rzadka sytuacja na tym rynku. Dlatego warto ją odnotować, szczególnie mając przed oczami poniższy wykres, który oznaczał dla branży przetwórczej okresowo wyższe koszty produkcji.
