Ceny krajowej pszenicy pod presją giełd

4 miesięcy temu

Ceny krajowej pszenicy nie zachwycają. Ma to ścisły związek z tym, co się dzieje z cenami tego zboża na światowych giełdach. Na Euronext ceny pszenicy osiągnęły poziom, jakiego nie widziano od lat.

Ceny krajowej pszenicy sprawiły, iż handel w skupach prawie zamarł. Rolnicy w tej chwili wstrzymują się ze sprzedażą ziarna w oczekiwaniu na wzrosty stawek skupu.

Jak kształtują się w tej chwili ceny krajowej pszenicy?

Według danych opublikowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w skupach w tygodniu kończącym się 18 sierpnia wynosiła 870 zł/t. Była ona zaledwie 0,1% wyższa niż tydzień wcześniej, wahając się w granicach od 732 do 933 zł/t. Tymczasem średnia cena krajowej pszenicy paszowej wyniosła 849 zł/t i była niższa o 1,4% niż w tygodniu kończącym się 11 sierpnia. Jej minimalna cena w tym okresie wyniosła 708 zł/t, zaś maksymalna — 909 zł/t.

Ponadto warto odnotować, iż oba rodzaje krajowej pszenicy były najtańsze w makroregionie Centralno-Wschodnim (odpowiednio 835 i 821 zł/t). W makroregionie Północno-Zachodnim zboże to kosztowało odpowiednio 854 i 852 zł/t. Natomiast najwyższe ceny krajowej pszenicy odnotowano w tym okresie w makroregionie Południowym. Wyniosły one 893 zł/t pszenicy konsumpcyjnej i 872 zł/t pszenicy paszowej.

Jak kształtują się ceny pszenicy na europejskiej giełdzie Euronext?

Po spadkach z ubiegłego tygodnia, które doprowadziły do tego, iż pszenica konsumpcyjna osiągnęła poziomu 194,50 EUR/t giełda doznała kolejnego załamania stawek. W poniedziałek cena pszenicy spadła poniżej 190 EUR/t osiągając poziom 189,50 EUR/t. Są one najniższe od 6 marca bieżącego roku, kiedy to cena pszenicy wynosiła 197,50 EUR/t. Ponadto tak niskie ceny pszenicy odnotowano ostatnio w roku 2020. Warto odnotować, iż spadły ceny praktycznie wszystkich kontraktów aż do marca 2026 r.

Jak widać, obecna sytuacja na giełdzie nie napawa optymizmem, ponieważ wbrew temu co mogłoby się wydawać, ceny pszenicy mogą dalej spadać. Sprzyja temu także ciągle słaby kurs dolara do euro. A to bez wątpienia wpłynie na ceny naszej krajowej pszenicy.

A jak w tej chwili wygląda rynek pszenicy za Atlantykiem?

Spadki na europejskiej giełdzie są m.in. odpowiedzią na to, co się dzieje za Atlantykiem. A tam ubiegły tydzień również przyniósł silne spadki cen pszenicy. Od wtorku 20 sierpnia cena ziarna konsumpcyjnego spadła z 195,84 USD/t do 184,55 USD/t w piątek 23 sierpnia. Był to najniższy poziom od ponad 4 lat.

Spadek cen na giełdzie w Chicago napędza konkurencja taniej pszenicy z regionu Morza Czarnego. Na rynek trafiają już duże ilości ziarna z Ukrainy. Ponadto Rosja przez cały czas handluje kradzionym ukraińskim towarem.

W związku z tym co się dzieje na świecie, nie widać w tej chwili szans na wzrost ceny krajowej pszenicy.

Źródła: www.gov.pl, kaack-terminhandel.de, barchart.com

Idź do oryginalnego materiału