Ceny marchwi lecą w dół. A jakie prognozy?

1 rok temu

Sytuacja na rynku marchwi staje się coraz trudniejsza. Bowiem wraz z rozpoczęciem tegorocznych zbiorów ceny marchwi lecą w dół. I to nie tylko w Polsce.

Ceny marchwi w tym sezonie systematycznie spadają nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja i jakie są prognozy na dalszą część sezonu.

Ceny marchwi w holenderskich notowaniach

Na rynku holenderskim marchwi przybywa, zaś popyt pozostaje względnie stabilny. Z tego powodu w minionym tygodniu ceny marchwi w notowaniach DCA wyraźnie spadły. A konkretnie, w ciągu ostatniego tygodnia marchew wielkości B potaniała z 32,5 euro/100 kg do 24,00 euro/100 kg, zaś marchew grubsza, wielkości C zaliczyła spadek z 14,00 euro/100 kg do 12 euro/100 kg.

Ile kosztuje marchew w Austrii?

W Austrii trzy tygodnie temu średnia cena marchwi 85–95 euro/100 kg spadła do poziomu 55–60 euro/100 kg (marchew oferowana w workach po 5 kg). Od tego czasu notowania utrzymują się stabilnie na tym poziomie, bardzo zbliżonym do ubiegłorocznych notowań (50–55 euro/100 kg). Ogółem na razie handel jest spokojny i zrównoważony, a ceny stabilne. Jednak w kolejnych tygodniach na rynek trafią większe ilości marchwi i sytuacja może ulec zmianie.

Trudna sytuacja producentów marchwi na Ukrainie

Na początku września ceny marchwi na Ukrainie spadły do niespotykanie niskiego poziomu. Głównymi przyczynami obniżki cen są nadpodaż marchwi oraz niski popyt. Jednakże producenci chcą sprzedać dość duże ilości marchwi odmian średnio-wczesnych, które nie nadają się do długiego przechowywania i w związku z tym obniżają ceny.

W drugim tygodniu września br. ceny marchwi wynoszą 7–12 hrywien/kg (czyli, w przeliczeniu po kursie z 6.09.2023 r., 0,77–1,32 zł/kg) i są aż o 40% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dodatkowo rolnicy nie są nastawieni optymistycznie, gdyż w najbliższym czasie nie ma możliwości rozładowania rynku z uwagi na niski poziom sprzedaży marchwi.

Niełatwy sezon dla polskich producentów marchwi

W sierpniu na polskim rynku hurtowe ceny marchwi szczotkowanej i pakowanej w worki spadły o 12%, z poziomu 1,25 zł/kg do 1,10 zł/kg. Pierwszy tydzień września przyniósł kolejną obniżkę cen. Ceny spadły o 9%. w tej chwili średnia cena marchwi w dużym hurcie to ok. 1,00 zł/kg.

Nie jest to jeszcze bardzo niska cena, ale nie jest też ona wysoka. Aktualna cena jest o 13% niższa w relacji do ubiegłego roku. Ale należy zaznaczyć, iż ubiegły rok był dość korzystny cenowo, zwłaszcza w drugiej połowie sezonu.

Aktualne ceny marchwi na polskim rynku

W drugim tygodniu września notowania na głównych rynkach hurtowych w kraju kształtowały się następująco:

  • ceny marchwi na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 0,8–1,3 zł/kg;
  • marchew na giełdzie w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) kosztowała — 2,0–2,5 zł/kg;
  • notowania marchwi w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) wynosiły — 1,0 zł/kg;
  • na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) za marchew płacono — 1,6–2,0 zł/kg;
  • ceny marchwi na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) wynosiły — 1,5–2,5 zł/kg;
  • we Wrocławiu (Targpiast) marchew oferowano w cenie — 1,5–2,5 zł/kg;
  • na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) marchew kosztowała — 1,2–1,5 zł/kg.

W skupach i przetwórniach 8 września br. za marchew mytą płacono 1,2 zł/kg.

Jakie prognozy na dalszą część sezonu?

Według polskich producentów obecna sytuacja na rynku jest trudna, tym bardziej iż prognozy nie są optymistyczne. Bowiem już na początku września cena wyraźnie spadła, a to przecież dopiero początek zbiorów.

Zdaniem analityków rynkowych jest niemal pewne, iż jesień przyniesie dalszą zniżkę cen marchwi. Nie wiadomo tylko, jaka będzie jej skala i czy średnia cena spadnie do poziomu 0,80 zł/kg (tak jak w okresie 2021/2022) czy spadek będzie większy, np. do 0,60 zł/kg (podobnie jak w okresie 2020/2021).

Zobacz także: Podaż marchwi rośnie. A jakie są ceny?

Źródło: www.fresh-market.pl, www.noe.lko.at, www.delo.ua

Idź do oryginalnego materiału