Ceny nawozów. Cisza przed burzą?

1 rok temu

Mimo wojny na Bliskim Wschodzie oraz wzrastających cen gazu, ceny nawozów pozostają stabilne. Według analityków rynkowych może to się jednak zmienić.

Zobaczmy, jakie są aktualnie ceny nawozów na światowym rynku i jak eksperci rynkowi oceniają wpływ sytuacji geopolitycznej na ten sektor.

Cisza przed burzą?

W Europie w ostatnim tygodniu wyraźnie wzrosły ceny gazu. Zdaniem analityków wpływa to na zmniejszenie opłacalności europejskiej produkcji amoniaku. Jak dotychczas skok cen gazu nie miał jeszcze bezpośredniego przełożenia na ceny nawozów azotowych. Jednak według ekspertów, można spodziewać się dalszego wzrostu importu amoniaku do UE, m.in. z Rosji.

Chociaż Egipt, który sprzedaje mocznik głównie na rynki europejskie obniżył ostatnio ceny eksportowe, jednak nie przełożyło się to na znaczący wzrost sprzedaży. Potwierdza to słaby popyt w Europie.

Z kolei aktualny indyjski przetarg na mocznik kończy się 20 października. Analitycy rynkowi uważają, iż przynajmniej do tego czasu nie będzie większych zmian cenowych na światowych rynkach nawozów azotowych.

Światowe ceny mocznika

Pomimo wojny w Izraelu, ceny mocznika na Bliskim Wschodzie nie zmieniły się znacząco. Na początku bieżącego tygodnia ceny mocznika w portach eksportowych wynosiły około 408 USD/tonę. Wprawdzie to o 4 dolary więcej niż w poprzednim tygodniu, ale także o 10 dolarów mniej niż na początku października. Przy załadunku w listopadzie, aktualne kontrakty cenowe wynosiły zaledwie 390 USD/tonę.

W egipskich portach eksportowych ceny mocznika kształtują się w tej chwili na poziomie 412 USD/tonę i niemal 408 USD/tonę w terminach listopadowych. W związku z gwałtownym wzrostem cen gazu w UE analitycy spodziewali się wzrostu cen azotanu amonu (AN, składnika m.in. saletry amonowej) w Europie. Jednak cena tego produktu pozostaje stabilna, czego przyczyną najprawdopodobniej jest wyjątkowo słaby popyt.

Brazylia w dalszym ciągu kupuje ograniczone ilości rosyjskiego azotanu amonowo-wapniowego (AA), który pozostaje tani. W Niemczech ten produkt importowany z Rosji również jest dostępny, ale popyt na niego jest ograniczony. Na zmniejszony popyt na nawozy dodatkowo wpływają słabe ceny na rynku zbóż. Nie oczekuje się, aby popyt wzrósł wcześniej niż pod koniec października br.

Ceny nawozów w Niemczech

W niemieckich portach importowych ceny mocznika również nie zmieniły się w tym tygodniu i w tej chwili kształtują się na poziomie około 490 euro/tonę. Podobnie ceny azotanu amonowo-wapniowego (KAS) również pozostały niezmienione względem ubiegłego tygodnia i wynoszą około 345 euro/tonę. Płynny roztwór azotanu amonu i mocznika (AHL) sprzedawany był po około 310 euro/tonę, również bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Natomiast nawóz potasowy Kornkali oferowano po 325 euro/tonę, czyli o 5 euro mniej niż w zeszłym tygodniu. Z kolei podrożał nawóz fosforowy. Za fosforan dwuamonowy (DAP) w tym tygodniu w portach importowych trzeba zapłacić 615 euro/tonę. To o 10 euro więcej niż w poprzednim tygodniu i o 25 euro więcej niż dwa tygodnie temu.

Ile kosztują nawozy azotowe w Polsce?

A jak wygląda sytuacja dotycząca cen nawozów azotowych w Polsce? Aktualne ceny nawozów azotowych na razie są stabilne i oferowane w takich samych cenach, jak przed tygodniem. Ceny poszczególnych nawozów azotowych w październiku 2023 r. można znaleźć tutaj: Jakie ceny nawozów azotowych w październiku 2023?

Aktualne ceny nawozów znajdziesz również na: www.cenynawozow.pl

Źródło: agrarheute.com

Idź do oryginalnego materiału