Ceny nawozów w kwietniu 2024. Będzie taniej?

1 miesiąc temu

Wszystko wskazuje na to, iż ceny niektórych nawozów mineralnych w kwietniu 2024 r. będą niższe. Bowiem już teraz rynek światowy notuje spore spadki.

Na podstawie sytuacji na globalnym rynku nawozów mineralnych analitycy rynkowi prognozują, iż europejskie ceny nawozów w kwietniu 2024 r. spadną. Które konkretnie nawozy potanieją?

Światowe ceny mocznika w dół

W ostatnim tygodniu marca (13. tydzień 2024 r.) na wszystkich ważnych światowych platformach obrotu odnotowano obniżki cen mocznika. Znaczący spadek cen dotyczy zwłaszcza terminów kwietniowych. Przykładowo, w portach eksportowych na Bliskim Wschodzie, cena mocznika w kontraktach na kwiecień wynosi 322 USD/tonę. Podczas gdy terminy marcowe są o około 40 USD/t wyższe i wynoszą 362 USD/t. Podobnie jest w Egipcie, gdzie mocznik w marcu kosztuje 365 USD/t, a w terminach kwietniowych jest to już tylko 325 USD/t. Jednak popyt ze strony rolników i handlowców wyraźnie słabnie, bowiem nawożenie wiosenne na półkuli północnej w zasadzie już zakończono.

Kolejną przyczyną spadających cen mocznika jest indyjski przetarg na mocznik, który miał miejsce w ostatnim tygodniu marca. Według szacunków handlowców i analityków, Hindusi mogli kupić około 750 tys. ton mocznika. Zaś oczekiwania cenowe dotyczące tego przetargu kształtowały się ostatnio na poziomie 340 USD/tonę. Jednak zdaniem obserwatorów rynku, ta cena mogłaby być znacznie niższa. A to z kolei może ponownie wywrzeć ogromną presję na ceny mocznika na świecie.

Presja na ceny nawozów azotowych w Europie

W Europie ceny importowe azotanu amonu (AN) i saletry wapniowo-amonowej (KAS) również znajdują się pod presją. Przyczyną tego jest bardzo niewielka aktywność handlowa. Bowiem potencjalni nabywcy wolą poczekać, aby przekonać się, jaka będzie skala obniżek cen pozostałych nawozów azotowych w efekcie spadających cen mocznika.

Zdaniem analityków rynkowych, presję na europejskie ceny nawozów azotowych zwiększa również narastający problem z zapasami nawozów azotowych u rosyjskich producentów. Bowiem kraje europejskie już prawie nie kupują żadnych nawozów w Rosji. Dodatkowo rosyjscy producenci praktycznie nie mają nowych zamówień ze strony Brazylii, która jest ich ważnym odbiorcą.

Załamanie na globalnym rynku nawozów fosforowych

Pod koniec marca 2024 r. pod wyraźną presją znalazły się także ceny nawozów fosforowych. Jak podają handlowcy, po tym jak Chiny — największy na świecie eksporter fosforanu dwuamonowego (DAP) — wznowiły eksport, ceny nawozów fosforowych również spadają. Ceny DAP załamały się ostatnio także w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, iż ​​wkrótce można spodziewać się spadków cen nawozów fosforowych również w Europie.

W Europie jest jeszcze drogo

Obniżki cen nawozów na światowym rynku nie dotarły jeszcze do Europy. Bowiem pod koniec marca br. ceny mocznika na rynku spot w niemieckich portach importowych kształtowały się na poziomie nieco poniżej 460 euro/t. Zatem mocznik kosztował tyle samo co na początku marca i o prawie 20 euro/t drożej niż w lutym br.

Niemieckie ceny mocznika w marcu pozostawały stabilne

fot. zrzut ekranu

Również ceny azotanu amonowo-wapniowego (KAS) nie uległy zmianie przez cały marzec. W portach importowych i punktach sprzedaży hurtowej przez cały czas wynoszą 307 euro/t. Jest to jednak o 5 euro/t mniej niż w lutym. Nieco taniej niż w lutym br. sprzedawany jest także płynny AHL (roztwór azotanu amonu i mocznika). Jego cena wynosi bowiem nieco ponad 300 euro/t, czyli o prawie 10 euro/t mniej niż przed miesiącem.

Ceny nawozów potasowych pozostają stabilne. Bowiem stawki za nawóz Korn Kali, wynoszące 340 euro/t są takie same, jak na początku miesiąca oraz w lutym br. Zdaniem specjalistów, istnieją możliwości znacznych obniżek cen w przypadku tego nawozu, gdyż obecne europejskie stawki należą do najwyższych na świecie. Z kolei za fosforan dwuamonowy (DAP) w ostatnim tygodniu marca 2024 r. w portach importowych trzeba zapłacić 650 euro/t. To o 10 euro/t więcej niż na początku miesiąca i o 25 euro/t drożej wobec początku lutego br.

W kwietniu 2024 oczekiwany spadek ceny nawozów

Chociaż ceny nawozów azotowych w Niemczech są przez cały czas stabilne, to na światowym rynku już zauważalnie spadają. Obniżają się również globalne ceny ceny nawozów fosforowych. Światowe korekty cen nie dotarły jeszcze na rynek niemiecki. Ale pierwsze korekty cen odnotowano już pod koniec marca br. we Francji. Prawdopodobnie w kwietniu obniżki cen nawozów azotowych i fosforowych dotrą na niemiecki rynek. Zaś w ślad za trendami cenowymi w Europie i u naszych zachodnich sąsiadów, można spodziewać się, iż również w Polsce ceny nawozów w kwietniu 2024 r. spadną.

Źródło: agrarheute

Idź do oryginalnego materiału