Ceny pszenicy MATIF — zmiany w notowaniach. Kto rozdaje karty?

8 miesięcy temu

Ceny pszenicy MATIF wciąż są pod silną presją dostaw z Morza Czarnego. Ostatnie dni przyniosły jednak zmiany w notowaniach. Ile kosztuje pszenica na giełdach?

Ceny pszenicy na MATIF od dłuższego czasu znajdują się pod kreską. Jednak w ostatnim tygodniu powiało delikatnym optymizmem. Czy jest nadzieja na trwalsze zmiany na rynku zbóż? Jakie są ceny pszenicy na dzień dzisiejszy?

Jaka jest cena pszenicy na MATIF?

Początkowe spadki notowań pszenicy na paryskiej giełdzie Euronext uległy odwróceniu pod koniec minionego tygodnia. Jeszcze we wtorek kontrakty na pszenicę z dostawą w marcu osiągnęły swoje minimum (214,5 EUR/t). Jednak od środy sytuacja na giełdach uległa poprawie. W efekcie piątkowa sesja (19.01.2024) zamknęła się podwyżką kontraktu marcowego o 1 EUR/t do 218,00 EUR/t. Tym samym ceny pszenicy na MATIF wzrosły o 2 EUR/t w skali tygodnia. Jednak wobec analogicznego okresu w grudniu 2023 r. wciąż jest to strata rzędu -5 EUR/t. Zaś wobec sytuacji sprzed roku cena pszenicy jest aż o 66,75 EUR/t niższa.

Trzeci tydzień roku 2024 zakończył się odbiciem cen kontraktów na pszenicę o 2 EUR/t w skali tygodnia. Jednak wobec analogicznego okresu w 2023 roku to strata o ponad 66 EUR/t.

fot. zrzut ekranu / KAACK

Ile kosztuje pszenica na giełdach?

Tymczasem na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW (dostawa w marcu 2024) osiągnęła w piątek pułap 12,13 USD/buszel (218,09 USD/t). Daje to niewielki wzrost od poprzedniej sesji (+1,32%). Jednak w szerszym ujęciu czasowym jest to zmiana na minus. Albowiem przecena amerykańskiej pszenicy wyniosła -0,5 proc. w ciągu tygodnia, -4,7 proc. w skali miesiąca i -19,2 proc. rok do roku.

Dlaczego tak się dzieje? Na obniżkę ceny pszenicy na MATIF i w Chicago w dużej mierze wpływa napięta sytuacja na Morzu Czerwonym i konkurencyjność zbóż z regionu Morza Czarnego. Dotyczy to zwłaszcza dostaw z Rosji. Ponadto w swoim najnowszym raporcie USDA podniósł prognozy światowych zbiorów pszenicy aż o 1,9 mln ton do 784,9 mln ton. Jednocześnie wzrosły szacunki co do unijnych zapasów pszenicy (do 15,3 mln ton, czyli +2,5 mln ton od ostatniego raportu).

Rosja dyktuje ceny pszenicy na MATIF

Eksport rosyjskiej pszenicy od trzech miesięcy pozostaje słabszy rok do roku, wciąż jednak jest on bardzo wysoki

fot. zrzut ekranu / X (d. Twitter)

Przede wszystkim jednak karty w globalnej rozgrywce rozdaje główny eksporter zbóż. Rosja odpowiada za około jedną czwartą światowego eksportu pszenicy, co pośrednio przekłada się na ceny pszenicy na MATIF. Albowiem wskutek dużych dostaw taniego zboża unijny eksport słabnie, głównie z powodu słabej konkurencyjności. Według USDA zbiory rosyjskiej pszenicy w Rosji w 2023 r. wyniosły około 91 mln ton, czyli raptem o 1 mln ton mniej niż rekordowe wolumeny w 2022 roku. Szacuje się, iż do końca stycznia br. Rosja wyeksportuje ponad 30 Mt tego zboża, czyli aż o 15% więcej niż w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu 2022/2023.

Nie zmienia to jednak faktu, iż rosyjski eksport osłabł i już trzeci miesiąc z rzędu jest stratny wobec analogicznego okresu w okresie 2022/2023. W ciągu pierwszej połowy stycznia 2024 eksport zbóż z Rosji spadł o ponad 1/5 (do 1,7 mln ton). Trend ten był zapoczątkowany już w grudniu 2023 r., przy czym spadek eksportu samej pszenicy wyniósł -21,8% (do 1,433 mln ton). Ile wyniesie ostatecznie? Według szacunków SocEcon całkowity eksport pszenicy z Rosji może w tym sezonie osiągnąć wielkość 48,6 mln ton.

Co z ceną pszenicy? Czy cena pszenicy wzrośnie?

Spadek eksportu pszenicy rosyjskiej, ale i ukraińskiej (-20% w styczniu 2024 r.) może sprzyjać zwiększeniu konkurencyjności zbóż z UE-27. To budzi nadzieję, iż presja cenowa na ceny pszenicy na MATIF osłabnie. Jednak eksperci nie liczą na znaczące podwyżki, albowiem mimo słabszego eksportu, rosyjska pszenica wciąż dominuje na światowym rynku.

Jednym z czynników, który prawdopodobnie pomógł unijnej pszenicy zwiększyć konkurencyjność, jest osłabienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego.

Różnica między cenami w UE i Rosji zmniejszyła się, a państwowy nabywca z Egiptu, firma GASC, kupiła w tym tygodniu francuską pszenicę po raz pierwszy od pięciu i pół miesiąca. GASC kupił 60 tys. ton francuskiej pszenicy po cenie 284,50 USD/t i frachcie, nieco (0,70 USD/t) poniżej cen skupu pszenicy rosyjskiej (LSEG) — ocenia AHDB.

Źródło: KAACK, e-WGT, AHDB, Agrárágazat

Idź do oryginalnego materiału