Ceny skupu bydła rzeźnego w styczniu

8 miesięcy temu

Ceny skupu bydła rzeźnego w ostatnich dniach są stabilne z tendencją do niewielkich wzrostów. Na jakie stawki mogą w tej chwili liczyć hodowcy chcący sprzedać zwierzęta.

Ceny skupu bydła rzeźnego wzrosły w stosunku do poprzedniego tygodnia o niemalże 2%. Ale wzrost cen nie był równomierny. Z jakimi tendencjami na rynku żywca mamy do czynienia r./r.?

Ceny skupu bydła rzeźnego na początku roku?

Na początku bieżącego roku nie widać było żadnych istotnych zmian na rynku skupu bydła rzeźnego. Czyli cenniki pozostały w miarę stabilne. Jednakże odnotowany w ostatnim czasie wzrost cen skupu bydła rzeźnego jest na poziomie kilkugroszowym i obejmuje raczej średnie, ponieważ maksymalne i minimalne ceny pozostały bez zmian. Wynika to z tego, iż dopiero teraz zakłady mięsne i ubojnie zaczynają normalną działalność produkcyjną po świąteczno-noworocznych przerwach technicznych. Ponadto liczba bydła trafiającego do skupów jest stosunkowo niska, przez co może wpływać na brak ruchu w cennikach. Jednakże stawki za bydło pozostają na relatywnie wysokich poziomach. Oprócz tego sytuacji nie poprawia niski popyt na wołowinę. Wynika on ze stosunkowo wysokiej ceny, na którą nie każde gospodarstwo może sobie pozwolić.

Skup bydła i stawki wg MRiRW

W porównaniu do sytuacji sprzed roku widać, iż ceny bydła rzeźnego są niższe w granicach 10%. Nieznacznie spadły ceny byków w wieku 12–24 miesiące.

Według monitoringu cen prowadzonego przez ZSRIR MRiRW widać, iż średnia stawka zakupu byków poniżej 24 miesięcy wyniosła 20,15 zł/kg mpc. W przypadku jałówek powyżej 12 miesięcy było to 20,44 zł/kg mpc. Natomiast krowy kupowano po średnio 15,60 zł/kg mpc. Jest to wzrost miesiąc do miesiąca wynoszący średnio 0,4%. Ponadto dane resortu rolnictwa wskazują, iż liczba sztuk bydła rzeźnego w ubojniach spadła o niemal połowę (46%) w stosunku do pierwszego tygodnia stycznia 2024 r.

Jakie są średnie ceny skupu bydła rzeźnego?

W 3. tygodniu 2024 r. bydło skupowane jest w wadze żywej przy następujących stawkach:

  • byki: 8,80–14,00, średnia: 11,12 zł/kg;
  • jałówki: 5,50–13,00, średnia: 10,64 zł/kg;
  • krowy: 4,00–10,00, średnia: 7,61 zł/kg.

Ceny skupu bydła rzeźnego na WBC:

  • byki: 18,20–21,50 zł/kg, średnia: 19,80 zł/kg;
  • jałówki: 16,80–22,00 zł/kg, średnia: 19,87 zł/kg;
  • krowy: 13,00–17,50 zł/kg, średnia: 15,52 zł/kg.

Czy branża dostanie pomoc?

By wspomóc hodowców bydła, planuje się wsparcie finansowe dla tego rynku. Pomoc rządowa, jaką zaproponowało ministerstwo rolnictwa to np. dofinansowanie zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy. Jednakże obejmie to sztuki, dla których wystawiono świadectwa zootechniczne.

Źródło: WIR; ceny rolnicze

Idź do oryginalnego materiału