Co grozi za palenie gałęzi na posesji?

1 rok temu

Jesień to czas prac porządkowych na działkach i w ogrodach. Warto pamiętać, iż za palenie gałęzi na posesji można dostać mandat, jest to bowiem zabronione prawem.

Palenie gałęzi na posesji jest zabronione. Co zatem zrobić z zielonymi odpadami pozostałymi po jesiennym sprzątaniu działki lub podwórka? Podpowiadamy.

Za palenie gałęzi na posesji grozi mandat

Palenie na posesji gałęzi, liści i innych zielonych odpadów jest prawnie zabronione. Wynika to z przepisów ustawy o odpadach. Zgodnie z nimi, każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do segregowania odpadów, również tych pochodzenia roślinnego, a więc ściętych gałęzi, zgrabionych liści oraz wszelkich innych pozostałości roślinnych. Należą one do bioodpadów, które trzeba zagospodarować w odpowiedni sposób. Spalanie czyli termiczne przekształcanie odpadów można legalnie przeprowadzić wyłącznie w spalarniach odpadów.

Palenie bioodpadów poza instalacjami i urządzeniami, a więc m.in. na własnej posesji jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny w wysokości do 500 zł. Dodatkowo, jeżeli dym z palących się resztek roślinnych przedostanie się na ulicę i uniemożliwi kierowcom dobrą widoczność, mogą zostać wezwane odpowiednie służby. Również sąsiedzi mogą zadzwonić po policję, jeżeli wydobywający się z podwórka dym będzie duszący i intensywny.

Jest jednak jedno odstępstwo w przepisach ustawy o odpadach. A mianowicie, spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, dopuszcza się wówczas, o ile gmina nie prowadzi selektywnego zbierania lub odbierania odpadów ulegających biodegradacji. Spalanie tych bioodpadów nie może jednak wówczas naruszać przepisów przeciwpożarowych.

Przepisy pozwalają na rozpalenie ogniska, ale…

Wprawdzie rozpalanie ogniska na terenie prywatnej posesji jest dozwolone, o ile nie narusza to przepisów przeciwpożarowych. Jednak, aby rozpalić ognisko w celach rekreacyjnych należy użyć odpowiedniego drewna opałowego. Takie drewno dzięki niższej zawartości wody, wytwarza mniej dymu, jest więc bardziej komfortowe do użytkowania w przypadku obecności sąsiadów. W żadnym razie nie wolno palić w ognisku odpadów biologicznych i resztek roślinnych.

Jednak choćby rozpalając legalnie ognisko, należy mieć na względzie kilka rzeczy. Bowiem jeżeli ognisko będzie powodować nadmierną ilość dymu i uciążliwego zapachu, mogą zostać naruszone przepisy kodeksu cywilnego. A konkretnie te zabraniające działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wówczas właścicielom sąsiednich nieruchomości przysługuje roszczenie o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Również, gdy ognisko będzie zbyt blisko drogi publicznej i wydobywający się z niego dym będzie ograniczać widoczność i zagrażać bezpieczeństwu, można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

Co zrobić z liśćmi, gałęziami i innymi zielonymi odpadami?

Co zatem robić ze ściętymi gałęziami i zagrabionymi liśćmi, jeżeli prawo zabrania ich palenia na terenie posesji? Są dwa legalne sposoby na pozbycie się resztek roślinnych z podwórka. Pierwszym z nich jest przekazanie tych resztek firmom zajmującym się odbiorem odpadów. Suche liście, pocięte gałęzie oraz inne zielone odpady należy zapakować w worki przeznaczone na bioodpady. Tak zapakowane najlepiej pozostawić w dostępnym miejscu na posesji do odbioru przez firmę wywożącą odpady. Worki z bioodpadami, a także większe gabarytowo gałęzie można również samodzielnie zawieźć do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Drugim ze sposobów jest założenie własnego kompostownika. To najbardziej ekologiczny sposób, który pozwoli na składowanie resztek roślinnych i wytworzenie naturalnego nawozu do wykorzystania np. w przydomowym ogrodzie. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby do kompostownika wrzucać tylko zielone odpady pochodzące ze zdrowych roślin. Warto również odpowiednio ulokować kompostownik na posesji, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu przechowywanie bioodpadów będzie bezpieczne dla nas i nieuciążliwe dla naszych sąsiadów.

Czytaj również: Wymiana dachu z eternitu 2023. niedługo drugi nabór wniosków

Źródło: gov.pl, prawo.pl

Idź do oryginalnego materiału