Co to jest usługa sąsiedzka? Jak będzie finansowana w gminie?

1 rok temu

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej wprowadza od 1 listopada usługi sąsiedzkie. Usługa sąsiedzka to pomoc udzielana osobom starszym przy zakupach czy sprzątaniu mieszkania. Od tej pory będzie mogła być opłacona przez gminę.

Od 1 listopada 2023 roku obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o pomocy społecznej. Wprowadza ona szereg istotnych zmian mających na celu wzmocnienie wsparcia dla osób potrzebujących. Jednym z kluczowych założeń nowelizacji jest wprowadzenie usług sąsiedzkich. Finansowaniem tego rodzaju usług zajmą się gminy. Pod warunkiem jednak, iż zdecydują się je wdrożyć. Albowiem przepisy dotyczące usług sąsiedzkich nie są obligatoryjne.

Czym jest usługa sąsiedzka?

Usługa sąsiedzka to pomoc udzielana osobom powyżej 65. roku życia przy prostych czynnościach życiowych, takich jak zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy przypilnowanie przyjmowania leków. Są to więc czynności, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania i umiejętności, takie, które wykonać może każdy sąsiad. I właśnie usługę sąsiedzką świadczyć może każdy dorosły, który zostanie zaakceptowany przez gminę, i — co ważniejsze — przez osobę, która takiej pomocy potrzebuje.

Kto będzie płacił za usługę sąsiedzką?

Zgodnie z nowymi przepisami, usługi sąsiedzkie stanowią zadanie gminy, jednak nie mają one charakteru obowiązkowego. Oznacza to, iż to gmina sama podejmuje decyzję o tym, czy będzie realizować usługi opiekuńcze w tej formie. Gmina będzie miała również możliwość zlecenia organizacjom pozarządowym zorganizowanie tych usług na swoim terenie.

Forma współpracy z opiekunami-sąsiadami będzie uzależniona od indywidualnych potrzeb i możliwości danej społeczności lokalnej. W praktyce może opierać się na przykład na umowach zlecenie.

Skąd finansowanie usług sąsiedzkich?

Finansowaniem usług sąsiedzkich zajmą się gminy. Jednak istnieje wsparcie rządowe w postaci środków finansowych z Korpusu Wsparcia Seniorów.

Zabezpieczyliśmy na ten program 30 mln złotych — poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Gminy będą miały również możliwość pozyskania funduszy z perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Usługa sąsiedzka ma same zalety

Ustawowe usankcjonowanie usług sąsiedzkich, jak podkreśla resort rodziny, jest odpowiedzią na oddolne zapotrzebowanie i postulaty. Istnieje kilka kluczowych zalet takiej formy opieki:

  • Świadczenie usług przez osoby z najbliższego otoczenia buduje zaufanie i relacje międzyludzkie, zapewniając poczucie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze wsparcia.
  • Usługi sąsiedzkie obejmują podstawowe formy pomocy, co nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Pozwala to uwolnić opiekunki społeczne czy pielęgniarki od rutynowych czynności, umożliwiając im skoncentrowanie się na bardziej specjalistycznych zadaniach.
  • Elastyczność usług sąsiedzkich pozwala na dostosowanie godzin świadczenia usług oraz ich zakresu do indywidualnych potrzeb i preferencji osób korzystających z pomocy.

Ostatecznie organizacja i finansowanie usług sąsiedzkich leżeć będą w gestii samorządu lokalnego. Jak będzie wyglądać w praktyce ta w teorii bardzo interesująca forma pomocy? Będziemy się temu przyglądać i do tematu na pewno wrócimy.

Źródła: Samorząd PAP, Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału