Co umowa koalicyjna wniesie do polskiego rolnictwa?

10 miesięcy temu

Umowa koalicyjna, przedstawiona w piątek przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy zawiera również zapisy dotyczące rolnictwa. Poświęcony jej jest punkt 14. dokumentu, w którym strony deklarują, iż „będą współpracować na rzecz zabezpieczania interesów polskich rolników”.

Na wspólnej konferencji prasowej szefów ugrupowań chcących utworzyć przyszły rząd usłyszeliśmy m.in. od prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, iż liderzy koalicji stworzyli „bardzo szeroki wspólny mianownik spraw”, które chcą zrealizować. Te sprawy dotyczą także wsi i rolnictwa. W opublikowanym w sieci dokumencie umowy koalicyjnej zagadnieniom tym poświęcony jest punkt 14., złożony z dwóch akapitów. Zawiera on sporo ogólników i kilka konkretów. Oto one.

Nowa infrastruktura logistyczna — port zbożowy

„Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do powstania negatywnych zjawisk na rynkach rolnych. Niekontrolowany napływ produktów na nasz rynek spowodował wielomilionowe straty polskich producentów. Dlatego będziemy podejmować działania na rzecz polskich rolników m.in. poprzez budowę nowej infrastruktury logistycznej — takiej jak port zbożowy i nowe powierzchnie magazynowe” — czytamy w treści dokumentu.

Oznaczanie polskich produktów rolnych

Koalicjanci deklarują, iż będą wspierać polską produkcję, a sposobem na to ma być m.in. obowiązek flagowania polskich produktów rolnych.

Uproszczenie procedur administracyjnych

Strony umowy obiecują również, iż będą „dążyć do stabilizacji sytuacji na rynkach rolnych, zwiększenia opłacalności produkcji poprzez rozwój potencjału eksportowego i unormowanie relacji z krajami trzecimi oraz uproszczenie procedur administracyjnych”.

Równowaga w rozwoju produkcji zwierzęcej i roślinnej

Umowa koalicyjna zawiera zapis, iż „kluczowe jest zachowanie równowagi w rozwoju produkcji roślinnej i bezpośrednio powiązanej z nią produkcji zwierzęcej”. Koalicjanci chcą również działać na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt. Wspominają także o wykorzystaniu potencjału rolnictwa i obszarów wiejskich do produkcji czystej i taniej energii.

30-dniowy termin płatności i fundusz stabilizacyjny

Największy konkret zostawiono na koniec. Koalicjanci zapowiadają wprowadzenie maksymalnie 30-dniowego terminu płatności za produkty rolne przez markety i przedsiębiorstwa skupowe. Ma również zostać stworzony fundusz stabilizacyjny „w celu ograniczenia strat wynikających z nieuczciwych praktyk pośredników”.

Co umowa koalicyjna oferuje zatem rolnikom?

Widzimy trzy konkrety: nowy port zbożowy, fundusz stabilizacyjny i obowiązkowy 30-dniowy termin płatności. Czy rolnicy zatem mogą się czuć zadowoleni z tego, co zapowiadają koalicjanci ? Umowa koalicyjna punkt poświęcony rolnictwu zaczyna od tematu Ukrainy, ale nie wspomina ani słowem o tym, w jaki sposób konflikt z Ukrainą ma być rozwiązany. Ponadto, w jaki sposób polskie granice przed ukraińskimi towarami rolnymi mają być chronione. Nie ma również ani słowa o Unii Europejskiej i jej pomysłach regulacji spraw rolnictwa np. w kontekście zielonego ładu.

Umowa koalicyjna nic nie mówi również na temat tego, kto zostanie ministrem rolnictwa w przyszłym rządzie. adekwatnie dokument nie zawiera takich deklaracji dotyczących żadnego z resortów. Na ten konkret zatem musimy jeszcze poczekać.

Źródło: gazetaprawna.pl

Idź do oryginalnego materiału