Co zrobić z resztkami pożniwnymi? Skutecznie nimi zarządzamy!

1 miesiąc temu

Co zrobić z resztkami pożniwnymi i jak rozsądnie i skutecznie nimi zarządzać, aby wykorzystać wszystkie walory? Bo trzeba mieć świadomość, iż ten materiał może być niebezpieczny dla przyszłych upraw. Ale po kolei.

Resztki pożniwne są cennym źródłem składników odżywczych dla kolejnych upraw. Jednak niewłaściwe zarządzanie nimi może prowadzić do rozwoju groźnych chorób. Zatem co zrobić z resztkami pożniwnymi i jak skutecznie nimi zarządzać, by maksymalnie wykorzystać ich potencjał i zminimalizować ryzyko chorób?

Ile składników w słomie?

Resztki pożniwne w postaci słomy, ścierni i systemów korzeniowych roślin to źródło składników pokarmowych. Jest to także substrat do budowania próchnicy glebowej. Przeciętny plon słomy pszenicy to ok. 4,5 t/ha. W tej masie znajduje się:

  • 11,2 kg fosforu,
  • 57,6 kg potasu,
  • 17,1 kg wapnia,
  • 4,1 kg magnezu.

Te wszystkie ww. składniki, kiedy zadbamy o prawidłowy rozkład słomy, zostaną pobrane przez rośliny następcze. Zawartość składników pokarmowych w słomie zależy przede wszystkim od gatunku rośliny uprawnej.
Największą ilość składników pokarmowych znajdziemy w słomie kukurydzy, a wynosi ona łącznie blisko 400 kg!

Tabela. Masa składników (w kg/ha) wniesiona do gleby w przeciętnym plonie słomy po jej mineralizacji przez mikroorganizmy (Prof. Dr hab. Cz. Szewczuk, UP Lublin)

Groźne choroby w nieprawidłowo rozłożonej słomie

Decydując się na pozostawienie resztek pożniwnych na polu, należy wziąć pod uwagę, iż nierozłożone odpowiednio resztki pożniwne są idealnym miejscem do życia dla szkodników, czy rozwoju chorób grzybowych. Choroby wywołane nieodpowiednio zagospodarowaną słomą to m.in.: fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, brunatna plamistość liści, plamistość siatkowa jęczmienia, czerń zbóż czy septorioza paskowana liści.

Zdjęcie 1. Objawy septoriozy paskowanej (z lewej) oraz czerni zbóż — chorób, które mogą być przenoszone na rośliny następcze przez nieodpowiednio rozłożone resztki pożniwne

fot. Intermag

Zarządzaj resztkami odpowiednio — to więcej składników dla upraw oraz mniej chorób odglebowych

Wspomaganie procesu rozkładu resztek pożniwnych jest kluczowe. Po pierwsze nierozłożona słoma to problemy z siewem i równomiernymi wschodami roślin następczych. Po drugie nierozłożone resztki zaburzają zatrzymywanie wody. Ponadto powodują przesuszenie gleby oraz stanowią miejsce do rozwoju groźnych chorób. Problemy te rozwiązuje przyspieszenie procesu rozkładu słomy.

Szybkość przekształcania resztek pożniwnych w próchnicę i uwalniania z nich składników pokarmowych zależy od kilku czynników. Dowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę.
Podstawowym elementem jest obecność i aktywność mikroorganizmów zdolnych do syntezy enzymów celulolitycznych i ligninolitycznych, które jak nożyczki rozcinają łańcuch cukrów złożonych zawartych w słomie, uwalniając z nich składniki i umożliwiając budowanie próchnicy. Takie bakterie zawarte są w biopreparacie BACTIM SŁOMA.

Ważne jest rozdrobnienie słomy i przeoranie jej z glebą — to pozwoli na usprawnienie całego procesu. Rozkład słomy można też wspomóc zastosowaniem azotu i wapnowaniem gleby. Wapnowanie sprzyja namnażaniu korzystnych bakterii glebowych poprzez regulację pH gleby.

Rola gleby jest nieoceniona

Po więcej informacji odnośnie roli gleby zapraszamy do obejrzenia szkolenia online „Rola gleby w produkcji rolnej”. Szkolenie prowadzi dr inż. Piotr Chohura z UP Wrocław oraz dr inż. Radosław Wilk, ekspert firmy INTERMAG.
https://www.youtube.com/embed/KD9M3tpd5Yk

Zachęcamy także do pobrania za darmo poradnika „Rola gleby w produkcji rolnej”.
Poradnik – Abcgleby.pl

Bakterie na rozkład słomy — BACTIM® SŁOMA

W celu przyspieszenia rozkładu resztek pożniwnych został zaprojektowany innowacyjny biopreparat BACTIM® SŁOMA. Zawiera on unikatowy szczep bakterii z rodzaju Bacillus spp., który cechuje się zdolnością do szybkiego przekształcania resztek pożniwnych w próchnicę i cenne składniki pokarmowe dla roślin. Bakterie w BACTIM® SŁOMA znacząco ograniczają rozwój patogenów glebowych, które zimują w resztkach pożniwnych. Jednocześnie zwiększają zdrowotność i potencjał plonotwórczy roślin następczych.

Działanie produktu BACTIM® SŁOMA to między innymi ograniczenie potencjału infekcyjnego upraw i wzrost zawartości próchnicy w glebie, dzięki przyspieszeniu rozkładu resztek pożniwnych

fot. Intermag

Rozkład resztek pożniwnych z BACTIM® SŁOMA — skuteczność potwierdzona badaniami

Ponad 500 mln wyspecjalizowanych mikroorganizmów w każdym 1 ml produktu BACTIM® SŁOMA bardzo gwałtownie namnaża się w glebie i przyspieszają procesy mineralizacji i humifikacji resztek pożniwnych. W efekcie BACTIM® SŁOMA zwiększa zasobność gleby w składniki pokarmowe i podnosi zawartość próchnicy w glebie.

Zdjęcie 2. Zdjęcia powierzchni słomy wykonane mikroskopem skaningowym 30 dni po aplikacji produktów. Po lewej efekty po zastosowaniu BACTIM SŁOMA, po prawej produkt konkurencyjny. W przypadku BACTIM SŁOMA widoczny zaawansowany proces rozkładu

fot. Intermag

Wykres. Skuteczność BACTIM SŁOMA – biopreparat znacznie zwiększa zawartość próchnicy i fosforu w glebie oraz zdrowotność roślin

fot. Intermag

Idź do oryginalnego materiału