Nie mamy dobrych wieści dla producentów mleka. Na początku 2024 r. ceny skupu mleka ponownie spadną. Tak prognozują analitycy rolni z Credit Agricole. Będzie to reakcja na dynamiczne zmiany na światowym rynku mleka.
Od września ubiegłego roku obserwujemy znaczący wzrost cen produktów mlecznych. Szczególnie dotyczy to rynku unijnego, gdzie ceny serwatki wzrosły o imponujące 20,6%, masła — o 15,7%, odtłuszczonego mleka w proszku — o 14,6%, a pełnego mleka w proszku — o 10,2%. Ten globalny trend wpływa również na krajowy rynek mleka.
Ceny skupu mleka rosły, bo podaż spadła
Główną przyczyną obecnych wzrostów cen, jak zauważają eksperci z Credit Agricole, jest wyraźne obniżenie dynamiki dostaw mleka. Taki trend dotyczy największych światowych eksporterów produktów mlecznych, takich jak Unia Europejska, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna. Szczególnie wyraźne jest to w przypadku Unii. Mianowicie choćby wzrost produkcji mleka w Niemczech i Polsce nie jest w stanie zrekompensować spadków we Francji, Holandii, Włoszech oraz Irlandii.
Popyt na mleko pozostaje słaby
W tym samym czasie trwające osłabienie popytu na produkty mleczne, zwłaszcza w Chinach, największym światowym importerze tych produktów, wywiera wpływ na globalny wolumen importu. Ten uległ zmniejszeniu o 1,4% r./r. Wyhamowanie popytu w Chinach wynika z wewnętrznego spowolnienia gospodarczego i wzrostu rodzimej produkcji mleka.
Obecny wzrost cen jest przejściowy
Jak prognozują analitycy, wobec utrzymującej się opłacalności produkcji mleka, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w najbliższych miesiącach doświadczymy ponownego wzrostu światowej podaży. W warunkach przez cały czas słabego popytu możliwa jest korekta i spadek cen na światowym rynku mleka. Prognoza Credit Agricole zakłada, iż obecny wzrost cen produktów mlecznych jest przejściowy. Równocześnie wskazuje ona stopniowy wzrost popytu na produkty mleczne na świecie, wspierany ożywieniem wzrostu gospodarczego.
Analitycy Credit Agricole podtrzymują swoją prognozę, zgodnie z którą światowy rynek mleka pozostanie w fazie spadkowej cyklu do III kwartału 2024 r. Dopuszczają możliwość ryzyka wzrostu związanego z warunkami agrometeorologicznymi oraz niepewnością dotyczącą odbudowy światowego popytu na produkty mleczne. Szczególnie ze strony Chin.
Jakie zatem będą ceny skupu mleka w Polsce w 2024 r.?
Według raportu banku, ceny skupu mleka w Polsce od początku 2024 r. wrócą do trendu spadkowego. Uwzględniając rolę konkurencji o surowiec pomiędzy mleczarniami, która może lokalnie ograniczać spadki cen, analitycy Credit Agricole przewidują, iż cena skupu mleka w Polsce wyniesie około 205 zł/hl na koniec 2023 r. i około 200 zł/hl na koniec 2024 r.
Ostateczne ceny będą kształtować się w zależności od globalnych czynników rynkowych. Wpłyną na nie również miejscowe uwarunkowania konkurencyjne.
Źródło: Credit Agricole