Ocena wartości plonu, jakiej dokonują podmioty skupujące, budzi szereg wątpliwości wśród producentów rolnych. Dlatego Zarząd KRIR zaapelował do ministerstwa rolnictwa o powołanie niezależnego laboratorium, które badałoby parametry ziemiopłodów rolnych.
Laboratoryjna ocena wartości plonu jest podstawą do wypłaty odpowiednich pieniędzy za dostarczone plony. Jednakże ocena dokonana przez laboratoria zależne od skupu zawsze rodzi podejrzenie do zasadności wysokości wypłaconych kwot. A w tym, kiepskim dla wielu upraw sezonie każdy procent pogorszonych parametrów plonu oznacza wymierne straty.
Wg KRIR konieczne laboratorium odwoławcze
Ocena jakości, na podstawie której rolnicy dostają wypłatę pieniędzy za dostarczone plony, budzi szereg wątpliwości co do niej. Dlatego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa o powołanie niezależnego laboratorium odwoławczego. Miałoby ono zajmować się niezależnym badaniem parametrów płodów rolnych.
Tym samym Zarząd KRIR odpowiedział na wniosek przyjęty na II. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji z 19 grudnia 2023 r.
Co z możliwością odwołania od oceny jakości plonu dokonanej przez skupy?
Obecnie rolnicy nie mają żadnych możliwości odwoławczych w sprawie wartości parametrów zbóż, rzepaku, buraków, suchej masy wysłodków itp. A to dlatego, iż badaniami jakości sprzedawanych produktów zajmują się własne laboratoria podmiotów skupujących. Ewentualnie wykonują je laboratoria zewnętrzne, działając na zlecenie podmiotu skupującego.
W związku z tym rolnik zwykle nie ma pewności, czy otrzyma odpowiednią cenę, adekwatną do jakości sprzedawanego towaru. Bardzo często rolnicy mają poczucie, iż skupy zaniżają ocenę wartości plonu, niż jest to w rzeczywistości.
Wniosek o nowe, niezależne laboratorium
Dlatego samorząd rolniczy uważa, iż koniecznie należy powołać niezależne laboratorium odwoławcze. Towarzyszyć miałoby mu wprowadzenie bezstronnego systemu pobierania próbek, który obejmowałby pobór co najmniej dwóch jednakowych prób. Jedna z nich byłaby próbką kontrolną, przechowywaną do kontroli przez odpowiedni czas. Zdaniem środowisk rolniczych przyjęcie takiego systemu oceny płodów rolnych przyczyni się do poprawy konkurencyjności rolników w łańcuchu dostaw żywności.
Czytaj także: Styczniowe ceny kukurydzy w skupach
Źródło: KRIR