Czy to będzie dobry komisarz UE ds. rolnictwa?

4 tygodni temu

Premier Luksemburga zaproponował kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa. Dowiedz się, z jakim odbiorem spotkała się ta kandydatura.

Czy nowy kandydat na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa to dobry wybór? Sprawdźmy, jakie są obawy dotyczące tego pretendenta.

Kim jest proponowany nowy komisarz UE ds. rolnictwa?

Premier Luksemburga Luc Frieden wybrał swojego kandydata na komisarza ds. rolnictwa UE. Mianowicie, jest nim Christophe Hansen. Stwierdził, iż w wyborze kierował się bogatym doświadczeniem mężczyzny w sprawach UE.

Hansen jest byłym członkiem Komitetu handlu Międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. Pracował głównie w Komisjach Handlu Międzynarodowego, Polityki Gospodarczej i Monetarnej, Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto prywatnie Hansen jest synem rolnika, ale warto podkreślić, iż to jego jedyny związek z dziedziną rolnictwa. Sam na zadane mu pytanie, czy byłby zainteresowany stanowiskiem szefa unijnego rolnictwa odpowiedział:

Jestem synem i bratem rolnika.

Dlatego zadajmy sobie pytanie, czy nowy potencjalny kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa będzie bardziej utożsamiany z rolnictwem? Czy może z kwestiami ochrony środowiska?

Wątpliwości dotyczące wyboru Hansena na komisarza ds. rolnictwa

Pomimo to, iż Hansen ma wsparcie, jego brak doświadczenia w rolnictwie może budzić niemałe obawy.

Jak już wspomnieliśmy, kandydat posiada wiedzę na temat ochrony środowiska i handlu międzynarodowego. Był członkiem Komitetu Handlu Międzynarodowego (INTA) w Parlamencie Europejskim. Dlatego, to może wpłynąć na jego postrzeganie jako pretendenta właśnie na to stanowisko, dysponujące „niemałym groszem”.

Socjaliści mieli nadzieję, iż poprzedni komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych, Nicolas Schmit obejmie tę tekę. To on był głównym kandydatem centrolewicy.

Natomiast Luc Frieden przedstawił swojego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Sprawdźmy zatem, co w odpowiedzi zaproponowała Leyen.

Kobieta vs mężczyzna

Nominacja Hansena jest częścią szerszego procesu formowania nowej Komisji Europejskiej. Dotychczas zgłoszono do niej więcej mężczyzn niż kobiet. Z tego powodu, Przewodnicząca Komisji zachęca przywódców UE, aby nominowali zarówno kandydatów płci męskiej, jak i żeńskiej. Ma to na celu zbudowanie zespołu zrównoważonego pod względem płci.

Źródło: www.politico.eu

Idź do oryginalnego materiału