Czy wypłaty dla producentów buraków 2024 wzrosną?

9 miesięcy temu

Indeks cen cukru FAO w listopadzie 2023 wzrósł o 1,4% w porównaniu do października. Czy wypłaty dla producentów buraków cukrowych też wzrosną?

Jak podaje e-WGT za FAO, indeks cen cukru FAO, notowany w listopadzie, wyniósł średnio 161,4 punktu. To oznacza zwiększenie o 2,2 punktu (1,4 proc.) w porównaniu do października. Poza tym imponujące 47 punktów (41,1 proc.) w porównaniu do listopada ubiegłego roku. Czy w związku z tym wypłaty dla producentów buraków cukrowych wzrosną?

Dlaczego ceny cukru rosną?

Wzrost cen cukru w listopadzie głównie związany był z rosnącym niepokojem odnośnie do dostępności światowego eksportu cukru w obecnym sezonie. Przyczyną niepokoju były pogarszające się perspektywy produkcji dwóch głownych eksporterów — Tajlandii i Indii. Susza związana ze zjawiskiem El Niño wpłynęła negatywnie na plony tych krajów. W efekcie doszło do podwyższenia cen cukru na rynkach światowych.

Dodatkowo, opóźnienia w dostawach z Brazylii, w połączeniu ze wzrostem wartości brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego, miały istotny wpływ na ogólny trend wzrostowy cen cukru na arenie międzynarodowej. Mimo to intensywny rytm produkcji cukru w Brazylii oraz niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej ograniczyły tempo wzrostu cen w ujęciu miesięcznym.

Wypłaty dla producentów buraków powiązane z cenami światowymi

Przypominamy, iż plantatorzy buraków dostarczający swój towar do Krajowej Grupy Spożywczej w 2023 r. otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 45 euro za 1 tonę. Do tego dochodzi świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

I właśnie świadczenie dodatkowe, swego rodzaju premia, uzależniona jest od ceny cukru. jeżeli średnia roczna cena netto sprzedaży cukru przekroczy równowartość 640 euro za tonę, wówczas plantator otrzyma dodatkowe świadczenie w wysokości 50 proc. różnicy pomiędzy kwotą 640 euro a ceną netto sprzedaży cukru. Tak jest w KGS, na premie mogą liczyć również plantatorzy sprzedający cukier do innych koncernów.

Tymczasem ceny cukru białego w Europie we wrześniu 2023 r. przekroczyły szczyt z 2011 r. Osiągnęły one poziom 820 euro/t, czyli 2,7 razy więcej niż rok wcześniej.

Źródło: e-WGT

Idź do oryginalnego materiału