Dofinansowanie rehabilitacji rolników emerytów jest niższe niż rolników aktywnych zawodowo o 40%. W związku z tym Izby Rolnicze zaapelowały o zwiększenie puli środków na ich rehabilitację.
Dofinansowanie rehabilitacji rolników emerytów pozwala na realizację świadczeń we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Turnusy są bezpłatne zarówno dla rolników czynnych zawodowo, jak i dla rolników emerytów. Jednakże z rehabilitacji leczniczej można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy.
Wniosek o zwiększenie środków na rehabilitację
Na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zarząd Krajowej Razy Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie zwiększenia środków KRUS na rehabilitację rolników emerytów. Środki miałyby trafić na ich rehabilitację w sanatoriach KRUS.
Kto może korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego i w jakim zakresie?
Obecnie rolnicy emeryci mogą korzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych w sanatorium w takim samym zakresie jak rolnicy aktywni zawodowo. Jest to okres 21 dni. Dzięki jego wprowadzeniu wzrosło zainteresowanie rolników emerytów. Spowodowało to zwiększenie liczby wniosków o rehabilitację leczniczą w porównaniu do okresu przed 1 stycznia 2023 r.
Ale wprowadzenie 3-tygodniowych turnusów nie zwiększyło puli środków na świadczenia dla rolników-emerytów. Wysokość odpisu z Funduszu Składkowego na Fundusz Prewencji i Rehabilitacji przez cały czas wynosi 6,5% planowanych wydatków z Funduszu.
Jakie są skutki zmiany przepisów?
Zwiększenie liczby osób uprawnionych do dłuższych turnusów bez jednoczesnego zwiększenia puli środków na ten cel spowodowało wydłużenie okresu oczekiwania na skierowanie. Ponadto Centra Rehabilitacji Rolników KRUS otrzymują różne dofinansowanie w zależności od grupy. Dla rolników czynnych zawodowo dofinansowanie wynosi 200 zł za dzień pobytu. Jednakże dla rolników emerytów wysokość dofinansowania to jedynie 120 zł dziennie. Skutkiem tego sanatoria niechętnie obsługują rolników-emerytów.
Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa za uzasadnione zwiększenie puli środków finansowych w budżecie KRUS. Można to np. osiągnąć poprzez wyższy odpis z Funduszu Składkowego i zwiększenie dotacji na rehabilitację leczniczą. Ponadto powinno się zrównać wysokość dofinansowania dla obu grup rolników: emerytów i czynnych zawodowo.
Źródło: izbarolnicza.pl