KRIR wnioskowała do MRiRW o uchylenie obowiązku dla rodzinnych gospodarstw rolnych i zwolnione ich z prowadzenia rejestru w BDO. Sprawdźmy, jak ministerstwo podchodzi do wniosku rolników.
Czy rodzinne gospodarstwa rolne będą zwolnione z prowadzenia BDO? Ministerstwo odpowiada na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Ewidencja Bazy Danych Odpadowych
Celem Bazy Danych Odpadowych (BDO) jest zapewnienie elektronicznej realizacji obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych. Umożliwia również gromadzenie informacji o odpadach.
Do prowadzenia rejestru w Bazie Danych Odpadowych (BDO) zobowiązano przedsiębiorców, którzy m.in wytwarzają odpady, prowadzą ich ewidencję oraz producentów lub importerów opakowań.
Pośród podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami znajdują się także niektórzy rolnicy. Konkretnie ci, którzy prowadzą gospodarstwa rodzinne powyżej 75-ha. Przy czym jak sami wskazują, jest to dla nich czasochłonne i generuje dodatkowe koszty.
Wniosek o zwolnienie rodzinnych gospodarstw rolnych z BDO
W ślad za argumentami stowarzyszonych rolników Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa w sprawie zwolnienia rodzinnych gospodarstw rolnych z obowiązku prowadzenia rejestru w BDO. Zarząd Rady wnioskuje o podjęcie rozmów w tym celu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
KRIR zwraca uwagę na ciągły rozwój rolnictwa, wskutek czego w gospodarstwach wytwarza się coraz więcej odpadów uciążliwych. Problemem jest brak możliwości oddania ich do punktu odbioru odpadów komunalnych. W celu rozwiązania tego problemu KRIR proponuje stworzenie systemu odbioru odpadów powstałych w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się umożliwienie oddawania opakowań w punkcie zakupu lub udzieleniem informacji przez sprzedawcę o możliwościach zbycia opakowań.
Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o dwie rzeczy. Po pierwsze o zwolnienie wszystkich gospodarstw rolnych z obowiązków, które wynikają z ewidencji BDO. Drugim wnioskiem jest wprowadzenie zmian, które rozwiążą problemy z utylizacją odpadów rolniczych.
Odpowiedź resortu rolnictwa na zwolnienie farmerów z BDO
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż wszystkie docierające do niego postulaty podlegają analizie, a następnie podejmowane są odpowiednie działania. W tym przypadku analizowane są problemy związane z prowadzeniem rejestrów BDO przez gospodarstwa rolne. Analizie podlegają również trudności związane z legalnym zagospodarowaniem odpadów wytworzonych wskutek prowadzenia działalności rolniczej.
Ministerstwo informuje, iż biorąc pod uwagę powyższe postulaty, zwróciło się z prośbą o analizę i zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz podjęcie odpowiednich działań do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
MRiRW deklaruje poparcie dla wniosków o zwiększenie efektywności gospodarowania odpadami wytworzonymi w gospodarstwach rolnych. A także dla postulatu o zredukowanie obciążeń dla rodzinnych gospodarstw rolnych powstających w tym zakresie.
Trzymamy rękę na pulsie. Będziemy informować o decyzjach obu Ministerstw oraz działaniach podjętych w celu zwolnienia rodzinnych gospodarstw rolnych z BDO.
Źródła: WIR, biznes