Decyzja UOKiK ws. praktyk nieuczciwych dla dostawców żywności

1 rok temu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję nakładającą zobowiązania na spółkę SCA PR, odpowiedzialną za zakupy w sieci Intermarche, w związku z praktykami niekorzystnymi dla dostawców produktów rolno-spożywczych. Decyzja UOKiK zobowiązuje spółkę do zmiany postępowania, w tym rewizji umów i zwrotu niesłusznie pobranych rabatów.

W ramach sprawdzania relacji dużych sieci handlowych z dostawcami produktów rolno-spożywczych UOKiK zwrócił uwagę na postępowanie spółki SCA PR. Jest ona centralą zakupową Intermarche. Konkretnie chodziło o ustalanie zasad współpracy w trakcie jej trwania. Także uzyskiwania rabatów, przez SCA PR, pomimo niespełnienia warunków przewidzianych w umowie. Czego dokładnie dotyczy decyzja UOKiK?

Zarzuty dotyczące ustalania warunków współpracy

UOKiK stwierdził, iż spółka zawierała umowy dotyczące warunków handlowych z dostawcami produktów rolno-spożywczych na dany rok z opóźnieniem. Dostawca, realizując zamówienia w okresie od 1 stycznia do dnia podpisania umowy, nie wiedział, na jakich zasadach i warunkach zostanie wstecznie rozliczona sprzedaż. Takie podejście wprowadzało oczywiście niepewność wśród sprzedających.

Niesłuszne pobieranie rabatów i ich skutki

UOKiK zwrócił również uwagę na praktyki SCA PR, polegające na uzyskiwaniu rabatów retrospektywnych, choćby jeżeli określone warunki w umowie nie zostały spełnione. Działania te prowadziły do sytuacji, w której dostawcy byli obciążani dodatkowymi rabatami, nieprzewidzianymi w pierwotnych umowach o dostawy.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dostawcy produktów choćby przez kilka miesięcy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie otrzymają za sprzedane towary lub ich dochody są zmniejszane poprzez rabaty retrospektywne, które nie wynikają z podpisanych umów — podkreśla Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Decyzja UOKiK: spółka ma zwrócić rabaty

Urząd postanowił nałożyć na SCA PR konkretne zobowiązania. SCA PR musi zwrócić dostawcom niesłusznie pobrane rabaty wraz z odsetkami. Decyzja obejmuje również zobowiązanie do unikania zawierania umów z dostawcami, które określają warunki rabatów na dany rok po rozpoczęciu tego roku, z mocą wsteczną. Spółka musi również zmienić te już zawarte w tym roku umowy. Szczególnie te, w których mowa jest o rabacie po osiągnięciu progu obrotowego. Wysokość rabatu zależna ma być od wartości zakupów produktów w okresie od dnia zawarcia umowy (a nie jak dotychczas od początku roku) do końca 2023 r.

To kontynuacja działań UOKiK

Decyzja Urzędu dotycząca SCA PR to jedno z wielu działań prezesa UOKiK w ramach nadzoru nad relacjami handlowymi w sektorze spożywczym. W przeszłości podjęto podobne kroki wobec innych dużych graczy na rynku. Ściśle mówiąc Jeronimo Martins Polska czy Eurocash. UOKiK przez cały czas bacznie monitoruje rynek. Publikuje raporty i podejmuje działania chroniące dostawców.

Decyzja UOKiK wobec spółki SCA PR ma na celu przywrócenie uczciwości i przejrzystości w relacjach handlowych. Dostawcy produktów rolno-spożywczych będą teraz mieć więcej informacji o warunkach finansowych współpracy z siecią Intermarche. Zwrócone niesłusznie pobrane rabaty stanowią również krok w kierunku rekompensaty za nieuczciwe praktyki.

Informując o swoich interwencjach, UOKiK przypomina rolnikom i innym dostawcom z branży rolno-spożywczej, iż mogą zgłaszać wszelkie zarzuty dotyczące swojej współpracy z sieciami za pośrednictwem formularza na stronie Urzędu.

Źródło: UOKiK

Idź do oryginalnego materiału