Decyzje regulacyjne wskazują, iż dyskusję o obniżkach stóp trzeba odłożyć

5 godzin temu

Decyzje regulacyjne „zasadniczo zmieniają” uwarunkowania polityki pieniężnej i jednoznacznie wskazują, iż dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp procentowych musimy odłożyć na jeszcze jakiś czas, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

„Te decyzje regulacyjne zasadniczo zmieniają uwarunkowania naszej polityki pieniężnej. Przede wszystkim jednoznacznie wskazują, iż dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp procentowych musimy odłożyć na jeszcze jakiś czas. To jest zmiana sytuacji, bo jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, iż inflacja osiągnie swój szczyt na początku 2025 roku i potem będzie systematycznie się obniżać” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Wcześniej wskazał, iż inflację podbija wzrost cen energii oraz inne decyzje regulacyjno-podatkowe, w tym wyższa stawka podatku VAT na żywność, podwyższenie akcyzy na alkohol i papierosy, wzrost cen zaopatrywania w ziemną wodę oraz cen usług kanalizacyjnych.

„Dalsze odmrożenie cen energii przy obecnych taryfach, co podkreślam, nie tylko może doprowadzić do ponownego wzrostu inflacji, ale prawdopodobnie będzie odsuwało moment powrotu do celu w 2026 roku” – podkreślił szef banku centralnego.

Podczas grudniowej konferencji prasowej prezes NBP wskazał, iż przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o częściowym (do września 2025 r.) zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych sprawia, iż dyskusja o obniżkach stóp procentowych przesunie się na październik 2025 r., a same decyzje – na 2026 r.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału