Glenturret to destylarnia w Midlands, która słynie z produkcji whisky będącej głównym składnikiem sławnego blendu Famous Grouse. Wszystko się zmieniło w 2019 r. i dzisiaj opowiem między innymi o tym.
Destylarnia Glenturret dumnie mianuje się najstarszą działającą destylarnią w Szkocji. Marketing często wykorzystywany jest do nadinterpretacji faktów. Tak stało się i w tym przypadku. W obszarze gdzie pracuje dzisiaj destylarnia Glenturret faktycznie pracowała w XIXw. inna destylarnia o tej samej nazwie, kóra jednak upadła. Prawa do używania marki w 1875 roku wykupił Thomas Stewart, właściciel Hosh Distillery, która owszem działała w miejscu obecnej destylarni, ale również upadła i została całkowicie zdemontowana, a budynki destylarni wykorzystywano jedynie do leżakowania.
Historia destylarni
Dopiero w 1957 roku, James Fairlie wykupił budynki destylarni i wyposażył je używanym sprzętem do produkcji whisky, który odkupił ze zlokalizowanej stosunkowo niedaleko destylarni Tullibardine. I tak destylarnia Glenturret w swojej trzeciej odsłonie ruszyła w roku w 1959. Ciężko powstrzymać się zatem od wyciągnięcia wniosku, iż data otwarcia plasuje destylarnię Glenturret nie na pozycji najstarszej lub jednej z najstarszych, ale raczej w lidze destylarni dopiero rozpoczynających wiek średni.
W 1981 roku destylarnię Glenturret kupiła firma Remy Cointreau, która otworzyła ją dla turystów jako drugą destylarnię w Szkocji, a następnie odsprzedała ją firmie Highland Distillers w 1990 roku.
Następnie firma United Distillers została przejęta przez dwie firmy Edrington Group i William Grant and Sons. Destylarnia Glenturret niedługo stała się domem marki Famous Grouse co wymagało inwestycji opiewającej na 2,5 miliona funtów. Lokalizacja ta stała się bardzo popularna wśród turystów i oznaczona została choćby Państwowymi drogowskazami, które jednak stały się nieaktualne kiedy Edrington Group zdecydowało się sprzedać destylarnię i odciąć od niej markę Famous Grouse w intencji większego skupienia się na swoich markach premium jakimi są należące do tej samej firmy Macallan, Highland Park i Glenrothes. Nowym właścicielem destylarni został Silvio Denz.
Biorąc pod uwagę moce produkcyjne sięgające 300.000 litrów spirytusu rocznie. Glenturret to jedna z mniejszych szkockich destylarni. Szczyci się ona bardzo długim czasem fermentacji sięgającym aż 5 dni (100+ godzin). Warto dodać, iż destylarnia ta, a dokładniej rzecz biorąc Towser, kot który niegdyś w niej mieszkał, jest także właścicielem rekordu Guinnessa. Podobno w ciągu swojego żywota Towser zabił dokładnie 28899 myszy. Postawiono mu za to pomnik przed destylarnią.
Obecnie miejsce Towsera zajęły dwa nowe koty: Glen i Turret.
Jak smakuje whisky Glenturret?
Poniżej obejrzycie moją degustację dwóch wersji whisky Glenturret – 10yo i Sherry.