Dopłata do zboża wciąż możliwa. Złóż wniosek ponownie!

11 miesięcy temu

Dlaczego nie dostałem dotacji do zbóż? Czy już wszystko stracone? Czy dopłata do zboża pozostało możliwa? Oto pytania rolników, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach naboru prowadzonego w okresie 1.06–31.07.2023 r., a mimo to nie otrzymali wsparcia. Radzimy, co zrobić.

Jeśli należna dopłata do zboża nie dotarła na konto rolnika, jeszcze nic straconego. Najgorzej to się pogodzić z porażką! Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze.

Kto mógł się ubiegać o dopłaty do zbóż?

Dopłata do zboża przysługiwała rolnikom uprawiającym: kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik. Pomoc finansowa miała być przyznana w ramach naboru prowadzonego od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r.

Przy czym warunkiem było, by ich gospodarstwa zaliczały się do mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw. Poza tym maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, nie może przekraczać 300 ha.

Dodatkowo sprzedaż ziarna: żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych oraz nasion rzepaku lub rzepiku musiała mieć miejsce między 1 grudnia 2022 r. a 15 lipca 2023 r. Natomiast jeżeli chodzi o ziarno kukurydzy, sprzedaż musiała nastąpić nie wcześniej niż 15 kwietnia i nie później niż 15 lipca 2023 r.

Ile jest pieniędzy na dopłaty do zboża i rzepaku?

Do 24.10. wnioski o pomoc złożyło ponad 21 tysięcy rolników, a może ich być ok. 51 tys. Właśnie 51 tys. rolników, którzy spełnili kryteria naboru, otrzymało z ARiMR pismo o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji w ramach naboru zakończonego w lipcu. Z budżetu państwa na dopłatę do zboża jest przeznaczone 610 mln zł. Kwota ta ma zostać rozdysponowana pomiędzy około 51 tys. rolników.

Jak jest wyliczana dopłata do zboża i oleistych?

Wysokość pomocy, którą można otrzymać, w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku, nie może przekroczyć:

  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej (za 2022 r.) oraz
  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która obliczana jest jako iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika 4,5 (dla jęczmienia lub pszenżyta) lub 3,5 (dla żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku).

W przypadku kukurydzy algorytm jest podobny, wsparcie nie może być wyższe:

  • od iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej (za 2022 r.) i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc krajową, oraz
  • od iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która obliczana jest jako iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika 7.

Stawki pomocy — potrzebne do wyliczenia dopłaty

Zależą one od gatunku rośliny oraz województwa, w którym uprawiany jest dotowany gatunek rośliny.

Jaka dopłata do kukurydzy?

  • podkarpackie, lubelskie — 1750 zł/ha;
  • małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie —1610 zł/ha;
  • pozostałe województwa — 1400 zł/ha.

Dopłata do jęczmienia i dopłata do pszenżyta

  • podkarpackie, lubelskie — 1125 zł/ha;
  • małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie —1035 zł/ha;
  • pozostałe województwa — 900 zł/ha.

Dopłata do zboża: żyta, owsa, mieszanek zbożowych

  • podkarpackie, lubelskie — 875 zł/ha;
  • małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie — 805 zł/ha;
  • pozostałe województwa — 700 zł/ha.

Stawka dopłaty do rzepaku i rzepiku

  • podkarpackie, lubelskie — 1750 zł/ha;
  • małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie —1610 zł/ha;
  • pozostałe województwa — 1400 zł/ha.

Złóż niezwłocznie ponownie wniosek — papierowy!

Rolnicy, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r. i nie otrzymali dopłaty, mogą się ponownie o nią starać. W tym celu muszą złożyć ponownie wniosek. Jednak tym razem w formie papierowej. Ale uwaga jest na to czas tylko do 31 października 2023 r.

Źródło: WIR

Idź do oryginalnego materiału