ARiMR od 1 grudnia wypłaca płatności końcowe z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych. Do 15 grudnia na konta rolników z tego tytułu wpłynęło prawie 112 mln złotych. Tym samym rolnicy otrzymali już dopłaty bezpośrednie 2023 w kwocie w sumie 9,3 mld złotych.
Pieniądze na dopłaty bezpośrednie 2023 to nie wszystko, co wpływa na konta rolników. Trwa również wypłata pomocy dla producentów zbóż, których wnioski nie zostały uwzględnione w podstawowym naborze. Otrzymali oni już blisko 244 mln złotych.
Dopłaty bezpośrednie 2023 — trwa wypłata płatności końcowych
Jak informuje ARiMR, o dopłaty bezpośrednie 2023 ubiegało się w sumie 1,24 mln rolników. Pula środków na ten cel przeznaczonych wynosiła prawie 17 mld złotych. Od 16 października do 30 listopada br. w ramach wypłaty zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok wypłacono prawie 9,2 mld złotych.
Od 1 grudnia na konta rolników trafiają płatności końcowe. Do 15 grudnia Agencja przelała już blisko 112 mln złotych, z czego 78 mln złotych to dopłaty bezpośrednie dla ok. 90 tys. rolników. Natomiast pozostałe środki to płatności obszarowe.
W sumie rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe dostali więc ok. 9,3 mld złotych, a więc ok. 55 procent całej puli przeznaczonych na ten cel środków. Równocześnie od 1 do 15 grudnia wypłacono środki, które stanowią ok. 1,5% wszystkich płatności końcowych.
Ostateczny termin realizacji wypłat to 30 czerwca. ARMiR prosi przy tym rolników, by sprawdzili, czy biura Agencji posiadają ich aktualne numery kont bankowych.
Dopłaty do zbóż i oleistych dla tych, którzy nie dostali pieniędzy w I etapie
12 grudnia ARiMR rozpoczęła również wypłatę dodatkowej pomocy dla producentów zbóż i roślin oleistych. Wypłaciła do tej pory z tego tytułu prawie 244 mln złotych.
Przypomnijmy, pomoc ta skierowana była do posiadających status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku. Od 1 czerwca do 31 lipca mogli oni składać wnioski. Łącznie wpłynęło ich ok. 130 tys. Przy czym pula 776,6 mln złotych wystarczyła dla 73,8 tys. wnioskodawców.
19 września rząd zdecydował, iż rolnicy, którzy spełniali kryteria, a nie dostali pieniędzy z powodu wyczerpania środków, mogą ponownie starać się o taką pomoc. Będzie ona finansowana z budżetu krajowego. Na ich wnioski czekano do 31 października. W sumie wnioski ponownie złożyło około 51 tys. rolników. Do końca grudnia Agencja poinformuje o przyznaniu im środków oraz je wypłaci.
Decyzje odmowne — Agencja wyjaśnia i uspokaja
Równocześnie ARiMR wyjaśnia rolnikom, iż zgodnie z przepisami osoby, dla których zabrakło pieniędzy w pierwszym etapie naboru wniosków, musiały otrzymać decyzje odmowne. To było warunkiem, aby złożone przez nich wnioski mogły być rozpatrywane w ramach dodatkowego naboru finansowanego. Innymi słowy — decyzje odmowne były potrzebne jedynie do zakończenia pierwszego etapu naboru wniosków, jak wyjaśniło ministerstwo izbom rolniczym, pytającym o to w imieniu rolników.
Źródło: ARiMR, KRIR