Kto dostanie 1400 zł do hektara? Podsumujmy wszystkie zmiany 2025 Integrowanej Produkcji Roślin i zobaczmy, na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy w ramach każdej z grup upraw. Nabór w ramach dopłat bezpośrednich 2025 kończy się 15 maja br.
Integrowana Produkcja Roślin od 2025 – co się zmienia
Otóż zmiany w ramach ekoschematu Integrowanej Produkcji Roślin, których doświadczą rolnicy starający się o dopłaty w 2025 roku, dotyczą:
- Płatności do interwencji obszarowej, tj. w ramach każdej z upraw prowadzonych zgodnie z metodykami integrowanej produkcji, rolnicy otrzymają odrębne stawki. Inne dopłaty będą więc do upraw rolniczych, warzywnych, sadowniczych i jagodowych.
Wysokość stawki dla IP 2025?
Szacowane stawki płatności (podstawowe) w 2025 roku dla każdej z grup upraw w ramach Integrowanej Produkcji Roślin wynoszą odpowiednio:
- Uprawy sadownicze – 342,70 EUR/ha.
- Uprawy jagodowe – 309,21 EUR/ha.
- Uprawy rolnicze – 146,07 EUR/ha.
- Uprawy warzywne – 309,21 EUR/ha.
Jak widać, na najwyższą płatność do interwencji IP mogą liczyć sadownicy. Tutaj dopłata do hektara upraw wyniesie blisko 1400 zł. Stracą natomiast rolnicy ubiegający się o dopłaty do upraw rolniczych, takich jak zboża czy rzepak. Dopłaty w tym przypadku będą niemal 2,5 razy niższe, niż do upraw sadowniczych.
Bez dopłat do TUZ w Integrowanej?
- Brak w 2025 roku dodatkowych dopłat do TUZ, tj. płatności do trwałych użytków zielonych nie będą już realizowane od bieżącego roku. Nie ma bowiem do TUZ metodyk integrowanej produkcji. Tak więc znika obowiązek utrzymywania trwałych użytków zielonych w ramach IP.
{youtube}{/youtube}
Metodyki Integrowanej Produkcji na 2025
Zobaczmy więc, do jakich roślin są zatwierdzone metodyki integrowanej produkcji? Poniżej podajemy wykaz roślin (ARiMR) należących do poszczególnych grup upraw – w odniesieniu do których zostały zatwierdzone metodyki integrowanej produkcji roślin.
Grupa upraw sadowniczych
- Brzoskwinia
- Morela
- Czereśnia
- Jabłko
- Gruszka
- Śliwka
- Wiśnia
Grupa upraw jagodowych
- Agrest
- Borówka wysoka
- Jeżyna bezkolcowa
- Malina
- Porzeczka czarna
- Porzeczka czerwona
- Truskawka
- Winogrono w uprawie polowej
- Aronia*
* Z uwagi na ekstensywny charakter produkcji płatność jak dla upraw rolniczych.
Grupa upraw rolniczych
- Burak (cukrowy)
- Chmiel
- Gryka
- Jęczmień (ozimy i jary)
- Jęczmień browarny (jary)
- Kukurydza
- Kukurydza cukrowa
- Proso
- Pszenica (ozima i jara)
- Rzepak (ozimy)
- Słonecznik
- Soja
- Żyto
Grupa upraw warzywnych
- Brokuł
- Burak ćwikłowy
- Cebula
- Cukinia
- Kabaczek
- Patison
- Czosnek
- Dynia olbrzymia
- Dynia piżmowa
- Dynia oleista
- Fasola szparagowa
- Fasola na suche nasiona
- Kalafior
- Kapusta głowiasta
- Kapusta pekińska
- Marchew
- Ogórek gruntowy (polowy)
- Ogórek pod osłonami
- Papryka
- Pomidor gruntowy
- Pomidor pod osłonami
- Sałata pod osłonami
- Sałata polowa
- Seler korzeniowy
- Szparagi
- Szpinak
- Ziemniak
Zmiany 2025 w ekoschematach obszarowych – co jeszcze?
Otóż, zmianą w 2025 roku w ekoschematach jest też wprowadzenie łącznego limitu powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności. Wynosi on w tej chwili 300 ha i jest sumą wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów (nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych oraz ekoschematu Biologiczna uprawa lub Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi jako warunku ubiegania się o ekoschemat Materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany).
Ponadto, do tej samej powierzchni, w tym samym roku, mogą być przyznane płatności w ramach nie więcej niż dwóch ekoschematów lub praktyk lub wariantów.
Dla kogo dopłaty – wymogi dla rolnika w Integrowanej Produkcji Roślin
O dopłatę do IP może starać się rolnik aktywny zawodowo, który prowadzi działalność rolniczą, ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności i numer ten może być wykorzystywany do ubiegania się o płatności.
Natomiast, co istotne, łączna powierzchnia gruntów, które są objęte obszarem zatwierdzonym do wsparcia, będące w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja w roku składania wniosku o przyznanie płatności – nie może być mniejsza niż 1 ha.