Producenci, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru zakończonego 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania, mogą ponownie starać się o dopłaty do zbóż i roślin oleistych. Trzeba jednak złożyć nowy wniosek.
Komisja Europejska przyznała dodatkowe środki na dopłaty do zbóż i roślin oleistych. ARiMR właśnie uruchomiła nabór wniosków. Sprawdźmy kto może ubiegać się o pomoc i do kiedy należy złożyć dokumenty.
Są dodatkowe środki na dopłaty do zbóż i roślin oleistych
W ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, prowadzonego od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r., wnioski o wsparcie złożyło ponad 130 tys. rolników. Wypłaty realizowano według kolejności złożenia dokumentów. Unijny budżet przeznaczony na tę pomoc, uzupełniony o środki krajowe wyniósł ok. 800 mln zł i nie wystarczył dla wszystkich, którzy się o takie wsparcie ubiegali. Dlatego wystąpiono do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększenie budżetu w ramach środków krajowych. W piątek KE zgodziła się na przyznanie dodatkowych środków na dopłaty do zboża i roślin oleistych. A więc rolnicy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą się o nie ponownie ubiegać.
Czytaj również: Wypłaty dopłat do zboża 2023. Ponad 1 mld zł na kontach rolników
Kto może ubiegać się o wsparcie?
O dopłaty do zbóż i roślin oleistych w ramach aktualnego naboru mogą ubiegać się rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, którzy spełnili warunki przyznania pomocy, obowiązujące w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., ale nie otrzymali tej pomocy. Przeznaczone na ten cel środki pochodzą z budżetu państwa.
Czytaj również: Dopłaty do zboża i oleistych: zmiany w naborze wniosków
Do kiedy należy składać wnioski?
Wnioski o dopłaty do zbóż i roślin oleistych można składać do 31 października 2023 r. Dokumenty trzeba przekazać do ARiMR w następujący sposób:
- złożyć osobiście w biurze powiatowym ARiMR;
- wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową;
- przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
- oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy w ramach nadzwyczajnego wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych;
- zrzeczenie się prawa do wcześniejszego dofinansowania.
Wniosek o dopłaty do zbóż i roślin oleistych w ramach październikowego naboru można pobrać na stronie internetowej ARiMR. Wszelkie pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej należy kierować do adekwatnych miejscowo palcówek ARiMR lub e-mailowo: [email protected]
Czytaj również: Sprawdźcie konta, ARiMR wypłaca pieniądze
Źródło: ARiMR