Do końca listopada 2023 r. można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na psa i kota. Właściciele zwierząt w ramach dofinansowania od samorządu mogą uzyskać choćby 500 zł na zwierzaka.
Zobaczmy, gdzie ubiegać się o pieniądze na psa i kota oraz na jakich warunkach to wsparcie jest przyznawane.
Program „500 plus na psa i kota”
Tak potocznie określany jest rządowy projekt, mający na celu zapobieganie bezdomności zwierząt oraz finansowanie niezbędnych zabiegów weterynaryjnych. Jest on skierowany do wszystkich właścicieli psów oraz kotów i polega na stuprocentowym dofinansowaniu do zabiegów kastracji oraz czipowania tych zwierząt.
Od razu wyjaśniamy — weterynaryjny termin „kastracja” odnosi się do zabiegów przeprowadzanych zarówno u psów i kocurów, jak również u suk i kotek. Choć potocznie o zabiegach u suk i kotek mówi się „sterylizacja”, to adekwatnym terminem jest kastracja. Bowiem sterylizacja jest zabiegiem polegającym jedynie na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców, bez ich usuwania. Po takim zabiegu hormony w organizmie przez cały czas są wytwarzane. Natomiast kastracja polega na usunięciu tych narządów, co pozbawia zwierzęta produkcji hormonów płciowych, dzięki czemu zahamowany zostaje również popęd płciowy. W praktyce nie wykonuje się zabiegów sterylizacji, ale właśnie zarówno u samców, jak i u samic przeprowadza się kastrację.
Warto skorzystać z rządowego dofinansowania i starać się o pieniądze na psa i kota. Wsparcie finansowe pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Bowiem w dzisiejszych czasach usługi weterynaryjne nie należą do tanich. w tej chwili ceny takich zabiegów weterynaryjnych, jak kastracja małego psa czy kota wahają się od 200 do 500 zł, a w przypadku dużych psów są wyższe. Stąd też wzięła się obiegowa nazwa programu „500 plus na psa i kota”.
Jakie są korzyści z kastracji psów i kotów?
Może nie wszyscy wiedzą, ale korzyści z kastracji psów i kotów jest naprawdę sporo. Poza tym kastracja zwierząt właścicielskich przyczynia się do ograniczenia bezdomności zwierząt, w myśl zasady, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego tym bardziej warto skorzystać ze wsparcia i ubiegać się o pieniądze na kastrację psa i kota.
Kiedy można kastrować psa lub kota? Najlepiej poradzić się swojego weterynarza. Zabieg przeprowadza się zwykle po osiągnięciu przez czworonoga dojrzałości płciowej, czyli w okolicach 6–12 miesiąca życia. Chociaż u kotów bezpiecznie i z powodzeniem przeprowadza się także kastracje wczesne pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia.
Poniżej przedstawiamy podstawowe korzyści z przeprowadzenia zabiegu kastracji u zwierząt właścicielskich, niehodowlanych.
Korzyści z kastracji suk/kotek
- Brak niechcianego potomstwa. Suka czy kotka może rodzić choćby 3 razy w roku, mając w miocie średnio od 2–3 do 5–6, a choćby więcej szczeniąt/kociąt. Nie łudźmy się, iż rozdamy wszystkie znajomym czy rodzinie. Z kolei pozbywanie się miotów w niehumanitarny sposób jest niezgodne z prawem.
- Brak cieczki u suki i rui u kotki. Wszyscy wiemy, jakie to uciążliwe, jak zbiegają się psy z okolicy albo całymi nocami drą się koty.
- Zapobieganie poważnym chorobom. Wykastrowane zwierzęta są zdrowsze. Nie ma u nich ryzyka zachorowania na ropomacicze czy nowotwory narządów rodnych oraz gruczołów mlekowych.
- Brak ciąży urojonych u suk. Ciąże urojone i zaburzenia hormonalne z nimi związane przyczyniają się do rozwoju chorób takich jak nowotwory czy cukrzyca.
- Dłuższe i zdrowsze życie. Zwierzęta po kastracji są zdrowsze, silniejsze (nie muszą rodzić i karmić potomstwa 2–3 razy w roku), dzięki czemu żyją dłużej.
- Nie zmienia się charakter psa/kota. Po kastracji nie zmienia się usposobienie zwierzaka, ale jego psychika staje się stabilniejsza. Kotki bardziej trzymają się domu, a jednocześnie przez cały czas pozostają łowne, gdyż koty są drapieżnikami, które mają instynkt do polowania.
Korzyści z kastracji psów/kocurów
- Zapobieganie poważnym chorobom. Wykastrowane zwierzęta są zdrowsze. Nie ma u nich ryzyka zachorowania na nowotwory układu płciowego, np. raka jąder czy prostaty.
- Brak walk między samcami, przez co zwierzęta nie są narażone na rany, urazy, konieczność leczenia, a choćby śmierć. Wśród kocurów podczas walk dochodzi ponadto zagrożenie zarażeniem się groźnymi chorobami wirusowymi.
- Brak oznaczania terytorium przez kocury. Wykastrowane kocury przestają lub zmniejszają intensywność znakowania terenu moczem. Co istotne, po kastracji ich mocz traci charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.
- Dłuższe i zdrowsze życie. Zwierzęta po kastracji są zdrowsze, nie są narażone na walki i uszkodzenia ciała, dzięki czemu żyją dłużej.
- Nie zmienia się charakter psa/kota. Po kastracji nie zmienia się usposobienie zwierzaka, ale jego psychika staje się stabilniejsza. U psów zmniejsza się poziom agresji, kocury bardziej trzymają się domów.
A czy są w takim razie wady tych zabiegów? Trzeba być świadomym, iż zabieg kastracji przeprowadzany jest pod narkozą i wiąże się z pewnym ryzykiem, jak każdy zabieg przeprowadzany w znieczuleniu. Właściciele kastrowanych zwierząt skarżą się czasem, iż ich pies czy kot przytył i stał się ospały. Nie jest to regułą i wynika ze spowolnienia przemiany materii po zabiegu kastracji. Jednak za otyłość u zwierząt w większym stopniu odpowiada brak odpowiedniej diety i wystarczającej ilości ruchu.
Dlaczego warto czipować zwierzęta?
Główną korzyścią z zaczipowania psa lub kota jest możliwość jego szybkiego odnalezienia w przypadku zaginięcia. W razie zagubienia zwierzęcia numer czipa pozwala, żeby znalezione zwierzę trafiło bezpośrednio do właściciela, a nie np. schroniska.
Drugą sytuacją, w której czip się przydaje, jest kradzież albo przywłaszczenie zwierzaka, co ma miejsce zwłaszcza w przypadku zwierząt rasowych lub w typie rasy. Numer identyfikacyjny zawarty w czipie pozwala na określenie prawnego opiekuna zwierzęcia.
Gdzie i do kiedy można ubiegać się o pieniądze na psa i kota?
Akcja dofinansowania dla właścicieli zwierząt prowadzona jest nie tylko w dużych miastach, ale również w licznych gminach na terenie całej Polski. Jak uzyskać wsparcie? Najlepiej skontaktować się z urzędem miasta lub gminy, w której mieszkamy i upewnić się, czy samorząd przystąpił do projektu i czy możemy liczyć na pieniądze. Warunkiem uzyskania dopłaty jest posiadanie dowodu potwierdzającego, iż mieszka się w danej gminie, a także dokumentów, iż płaci się tam podatki. Honorowanym dokumentem jest również status studenta lokalnej uczelni.
Jeśli gmina uczestniczy w programie, urzędnik wystawi skierowanie na zabieg kastracji i wskaże, w których gabinetach weterynaryjnych współpracujących z gminą można przeprowadzić zabieg i czipowanie zwierzaka. Właściciele zwierząt nie otrzymują więc pieniędzy do ręki. Samorządy przekazują pieniądze bezpośrednio lecznicom wykonującym zabiegi. Zaś właściciele psów i kotów w ramach dofinansowania mogą całkowicie bezpłatnie przeprowadzić zabiegi u wskazanych weterynarzy.
W tym roku akcja trwa do 30 listopada 2023 r. Jednak mamy nadzieję, iż w kolejnych latach program będzie kontynuowany i również będzie można uzyskać pieniądze na kastrację oraz czipowanie psów i kotów.
Czytaj również: Co grozi za porzucanie zwierząt? Ekspertka ostrzega o karach!
Źródło: businessinsider.com.pl