Dotacje na marketing żywności uzyskanej w systemach jakości?

8 miesięcy temu

O dotacje na marketing żywności można już wnioskować w ramach rozpoczętego 19 stycznia 2024 r. naboru. Na jakich warunkach i do kiedy można starać się o wsparcie?

Dotacje na marketing żywności mają pomóc podmiotom w promocji wytwarzanych przez nie wyrobów w ramach systemów jakości żywności. Ponadto mają one zwiększyć wiedzę potencjalnych konsumentów o zaletach produktów żywnościowych wysokiej jakości. Pula środków na te działania wynosi ponad 80 mln zł.

Co obejmą dotacje na marketing żywności?

W ramach pomocy można dostać środki na działania promocyjno-informacyjno-marketingowe obejmujące żywność wytwarzaną w ramach systemów jakości. Uwzględnić można także napoje alkoholowe.

Operacje mają być zrealizowane w ramach nie więcej niż czterech etapów. Ponadto realizacja każdego z nich potrwa od 90 do 180 dni. Wykonanie zakresu rzeczowego operacji nastąpi nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, jednakże nie później niż do 30 czerwca 2029 r. Musi być ona zrealizowana zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, obejmującym poniesienie przez beneficjenta kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową.

Trzeba odnotować, iż wszystkie materiały informacyjno-promocyjno-marketingowe należy wyraźnie oznakować zgodnie z przepisami. Obejmuje to m.in. przekazy audiowizualne, stoiska promocyjne na wystawach, targach itp.

Środki na dotacje na marketing żywności pochodzą ze środków z budżetu Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027.

Do kogo skierowano pomoc?

Oferowaną pomoc skierowano do grup producentów żywności. Ma ona na celu zwiększenie rozpoznawalności produktów wytwarzanych w ramach unijnych, jak i polskich systemów jakości. Obejmuje to m.in. takie oznaczenia jak „Jakość Tradycja”, „Quality Meat Program (QMP)”, „Quality Assurance for Food Products”.

W jaki sposób składać wnioski o dotacje na marketing żywności?

Wnioskować na dotacje można wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na stronie Agencji można znaleźć także dokumenty pomocne w prawidłowym wypełnieniu wniosku oraz specjalny formularz kontaktowy dla beneficjentów.

Do kiedy można składać wnioski o środki na wsparcie promocji żywności?

Nabór wniosków zaczął się 19 stycznia i potrwa do 18 marca 2024 roku.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału