Dyrektywa azotanowa — konsultacje społeczne ruszyły

1 rok temu

Dyrektywa azotanowa. Konsultacje społeczne w jej sprawie realizowane są do 8 marca 2024 r. Ich zadaniem jest ocena dyrektywy i jej skutków dla szerokiej gamy interesariuszy. A wśród nich jedną z najważniejszych grup są rolnicy.

Dyrektywa azotanowa wymaga, by konsultacje społeczne pozwoliły na dostosowanie przepisów do obecnych i przyszłych potrzeb. Dlatego warto zapoznać się z tą dyrektywą i wnieść swoje opinie, by w przyszłości jej skutki nie przyniosły przykrych niespodzianek.

Czym jest Dyrektywa azotanowa?

Dyrektywa azotanowa jest częścią europejskich regulacji zawartych w Ramowej Dyrektywie Wodnej. Wymaga ona od państw członkowskich stałego nadzoru nad jakością wód oraz identyfikacji obszarów, które są lub będą źródłem zanieczyszczeń.

Jest to szczególnie ważne w przypadku zbiorników narażonych na eutrofizację lub zawierających azotany w stężeniu przekraczającym 50 mg/l. Takie obszary określa się mianem stref wrażliwych na azotany (NVZ). Konsultacje społeczne i przegląd dyrektywy są niezbędne ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

Dyrektywa azotanowa — jaki cel mają konsultacje społeczne?

W czasie konsultacji społecznych dokona się analizy celów dyrektywy azotanowej w kontekście współczesnych wyzwań związanych z rolnictwem i bezpieczeństwem żywnościowym. Dotyczyć będą też zmieniających się warunków środowiskowych i klimatycznych.

W świetle potrzeb rolnictwa ocena dotyczyć będzie tego, czy dyrektywa azotanowa pomoże rolnikom dostosować się do zmiennych warunków środowiska i zwiększyć odporność ich gospodarstw. Jednocześnie przeprowadzi się ocenę dyrektywy pod względem wsparcia recyklingu składników odżywczych z różnych źródeł pochodzenia, które obejmą także nawozy naturalne. Będzie to miało znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa.

Jakie korzyści mogą przynieść konsultacje społeczne

Jednym z celów oceny będzie również zbadanie możliwości wprowadzenia uproszczeń oraz zmniejszenia obciążeń i kosztów związanych z wdrażaniem dyrektywy azotanowej. Jednocześnie zwiększać się będzie spójność dyrektywy z innymi przepisami unijnymi oraz uwzględniać postęp w praktykach i technologiach rolniczych. Ponadto ważna będzie analiza wpływu dyrektywy na realizację globalnych planów, takich jak np. cel ograniczenia strat składników mineralnych z rolnictwa.

Konsultacje społeczne dotyczące dyrektywy azotanowej potrwają do 8 marca 2024 r.

Link: WODR

Idź do oryginalnego materiału