Ekoschemat Dobrostan zwierząt. Jak uzyskać płatności?

8 miesięcy temu

Ekoschemat dobrostan zwierząt ma na celu wsparcie rolników, którzy utrzymują zwierzęta gospodarskie w lepszych standardach hodowlanych niż wymaganych obowiązującym prawem. Jednak by uzyskać wsparcie, muszą odbyć szkolenie i złożyć odpowiednie dokumenty. Poniżej przedstawimy listę.

Ekoschemat dobrostan zwierząt obejmuje: bydło, świnie, owce i kozy, konie, kury niośne, kurczęta i indyki rzeźne. Płatność przysługuje do sztuki zwierzęcia i daje ona szansę na zwiększenie dopłat. Tym samym na podniesienie poziomu opłacalności produkcji zwierzęcej. Z drugiej strony wiąże się z koniecznością spełniania określonych obowiązków, w tym ograniczenia intensywności produkcji.

W jakim terminie rolnicy realizujący Ekoschemat Dobrostan zwierząt muszą złożyć dokumenty?

Rolnicy realizujący ekoschemat dobrostan zwierząt muszą złożyć do ARiMR dokumenty w terminie od 15 marca do 21 marca 2024 r. W zależności od realizowanej praktyki bądź realizowanego wariantu są to wymienione poniżej dokumenty.

Jakie dokumenty muszą złożyć rolnicy?

W przypadku świń rolnicy muszą złożyć rejestr:

  • sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym (jeżeli lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym nie dłużej niż 14 dni w okresie okołoporodowym) — WAŻNE: w przypadku wszystkich praktyk realizowanych w ramach wariantu Dobrostan loch,
  • terminów odsadzania prosiąt — w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie prosiąt.

Jeśli chodzi o bydło, należy złożyć:

  • rejestr terminów odsadzania cieląt, wymagany w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt,
  • w przypadku realizacji praktyki wybieg — rejestr wybiegu/oświadczenia — o zapewnieniu wybiegu dla:
    • krów mlecznych;
    • lub dla krów mamek;
    • lub dla opasów,
  • oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymania na ściółce — w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce. Należy je złożyć jeżeli nie przekazano zdjęcia geotagowanego.

Inne zwierzęta, które obejmuje ekoschemat dobrostan zwierząt

W przypadku koni koniecznie należy złożyć oświadczenie o zapewnieniu dostępu do powierzchni zewnętrznych lub biegalni. Z kolei hodowcy kóz składają oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz.

W przypadku drobiu konieczne jest złożenie oświadczenia o zapewnieniu:

  • kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby,
  • indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby.

Gdzie można znaleźć wzory oświadczeń i innych dokumentów?

Wzory wszystkich, niezbędnych dokumentów można pobrać ze strony internetowej ARiMR, z części dotyczącej ekoschematu dobrostan zwierząt. Należy pamiętać, iż złożenie wszystkich dokumentów w wyznaczonych terminach jest warunkiem wypłaty płatności dobrostanowej.

Ekoschemat: Dobrostan zwierząt — obowiązkowe szkolenia od 2024 r.

Informujemy również, iż od 2024 r. rolnicy chcący ubiegać się o wsparcie w ramach ekoschematu: Dobrostan zwierząt muszą odbyć, w ramach interwencji I.14.1 Doskonalenie zawodowe rolników, jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków u zwierząt. Informacje o terminach i formule przeprowadzania szkoleń niedługo pojawią się na stronie internetowej LODR.

Źródło: LODR, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału