Elon Musk to znany z kontrowersyjnych poglądów wynalazca i przedsiębiorca. W ostatnim czasie nadepnął na odcisk działaczom klimatycznym swoją wypowiedzią na temat paliw kopalnych oraz hodowli zwierząt. Cóż takiego powiedział?
Elon Musk jest dyrektorem generalnym i współzałożycielem takich firm, jak SpaceX, Tesla, Neuralink czy The Boring Company. Ponadto przyczynił się do rozwoju platformy płatniczej PayPal, a w ostatnim czasie zyskał pogłos po zakupie platformy Twitter, którą przemianował na X. Pochodzi z RPA, ale posiada również obywatelstwa kanadyjskie oraz amerykańskie. Magazyn „Forbes” w 2021 uznał tego amerykańskiego wynalazcę za najbogatszego człowieka na świecie.
Elon Musk wygłasza poglądy kontrowersyjne dla klimatystów
Elon Musk wystąpił w czasie spotkania partii Bracia Włosi włoskiej premier Giorgii Meloni w Rzymie. Podczas wystąpienia na panelu dyskusyjnym „Atreju” amerykański miliarder wypowiedział kontrowersyjne dla wielu środowisk proekologicznych słowa. Zarzucił on obrońcom środowiska naturalnego to, iż straszą opinię publiczną i pozbawiają jej nadziei w sprawie kryzysu klimatycznego. Ponadto jego zdaniem „ekolodzy” niepotrzebnie demonizują ropę naftową i gaz.
Co Elon Musk sądzi o hodowli zwierząt?
Ponadto Elon Musk wypowiedział się na temat hodowli zwierząt. Jak twierdzi, rolnictwo i krowy nie mają żadnego znaczącego wpływu na środowisko. Jego przemowa miała dodatkowe przesłanie związane z przyjęciem przez włoski rząd ustawy zakazującej sprzedaży i produkcji mięsa syntetycznego.
Miliarder uważa, iż alarm w sprawie zmian klimatycznych w perspektywie krótkoterminowej jest przesadzony. Zwrócił on uwagę na to, iż miliardy ton węgla wydobywanego spod ziemi owszem trafią do atmosfery, gdzie będą miały znaczenie dla klimatu. Jednakże nie będą stanowiły podstawowego zagrożenia dla ludzkości. Podkreślił on, iż zjawisko to nie zniszczy ani ludzkości, ani życia na Ziemi. Jednakże ich skutkiem będą, jak powiedział: „spore niewygody w perspektywie następnych dziesięcioleci”.
Jakie perspektywy na najbliższe lata?
Zdaniem Muska, to przesłanie jest dużo bardziej pragmatyczne, prawdziwe i rozsądne. Dlatego nie należy demonizować ropy i gazu, ponieważ te są konieczne w najbliższym czasie i będą potrzebne w następnych dziesięcioleciach. Uważa on, iż zanim dojdzie do zrównoważenia źródeł energii, minie kilka dziesięcioleci. jeżeli ludzkość będzie dążyć do tego celu bez obaw, to go zrealizuje.
Elon Musk przestrzega także przed pesymistycznym podejściem do zmian klimatycznych, które nie daje ludziom nadziei na przyszłość. A takie przesłanie głoszą ruchy ekologiczne.
Wypowiedź Elona Muska odbiła się echem na świecie
Wypowiedź miliardera odbiła się szerokim echem na świecie, ponieważ ma on zdecydowanie inne zdanie na temat zmian klimatycznych i ich postępu. To zupełne przeciwieństwo do wielu decydentów i polityków m.in. w Unii Europejskiej, którzy są zaciekłymi obrońcami walki z dwutlenkiem węgla. Ponadto Elon Musk jest oponentem Billa Gatesa, miliardera i radykalnego zwolennika walki ze zmianami klimatycznymi, który walczy z hodowlą bydła. Gates chce także zmniejszyć emisję metanu wydalanego przez krowy poprzez zastąpienie mięsa z hodowli jego sztucznym substytutem. Są to działania zupełnie przeciwne temu, co promuje Elon Musk.
Źródło: Świat Rolnika