Francois Voyer XO – mniej znany koniak XO

8 lat temu

Dzisiaj Francois Voyer XO. Rodzina Chauchet – Voyer zajmuje się produkcją koniaku już od 5 pokoleń. Pod koniec XIX wieku Paul André był jednym z pierwszych producentów wina, który zajął się także jego destylacją.

Historia domu Voyer

W latach 60 XX wieku, nad rozwojem destylarni czuwał Guy Chauchet, który rozpoczął butelkowanie specjalnych wypustów koniaku, cieszących się tak dużym powodzeniem, iż w latach 90 marka Voyer stała się znanym domem koniaku. Dzisiaj marka Voyer ma w portfolio 10 wersji swojego koniaku, który eksportowany jest do ponad 30 krajów, z czego dwa najważniejsze rynki to Francja i Rosja.

Winogrona

Wszystkie winnice Voyer znajdują się w regionie Grand Champagne pomiędzy wioskami Verrieres i Ambleville. Wykorzystywane do produkcji winogrona to Ugni Blanc hodowane z użyciem odrutowania wspierającego, które pozwala winogronom wzrastać na wysokość do 1,4 m, co zapewnia dobrą aerację, która to redukuje liczbę grzybów i gnijących fragmentów.

Destylacja

Voyer jest jednym z niewielu domów koniaku, które destylują wyłącznie własną produkcję. Winogrona są wyciskane prasą pneumatyczną. Następnie przeprowadzana jest fermentacja, w której rodzaj użytych drożdży zależy od przewidywanej pogody, a konkretnie temperatury. Powstałe w ten sposób wino jest wytrawne i bardzo kwaśne, a jego zawartość alkoholu to około 9-10%.

Koniak Francois Voyer XO chwali się wykorzystaniem następujących technik destylacji, które według właścicieli destylarni mają istotny wpływ na smak koniaku:

1. wino destyluje się razem z osadem z winogron, co gwarantuje większe bogactwo aromatyczne

2. destylowane wino podgrzewa się bardzo powoli, co wpływa na większą selektywność procesu destylacji

3. przedgon i pogon (początek i końcówka destylacji niezdatne do spożycia) oddziela się na podstawie analizy sensorycznej przeprowadzanej przez mistrza destylacji, a nie zabiegu automatycznego.

Leżakowanie

Koniaki Francois Voyer leżakowane są przez pierwsze trzy lata w nowych beczkach, aby nabrały odpowiedniej struktury. Następnie są przenosi się je do używanych beczek. Nadają one trunkowi złożoność w sposób mniej agresywny. Wszystkie beczki w magazynach Voyer są z dębu europejskiego z legendarnego lasu Limousin. Stopień wypalenia beczek jest średni. Leżakujący koniak jest beczkowany na poziomie zawartości alkoholu sięgającej 70%. Następnie jest on stopniowo rozcieńczany wodą destylowaną do poziomu 40% przy butelkowaniu.

Notka Smakowa

Koniak Francois Voyer XO składa się z kupażu eau de vie leżakowanych przez 10-25 lat. Przez pierwsze trzy lata koniak leżakuje w nowych beczkach, a później w używanych. Moc koniaku redukuje się stopniowo w tempie maksymalnym sięgającym 5% utraty zawartości alkoholu na 6-12 miesięcy.

Oko – bursztynowy

Nos – 21 – średnio lotny, słodki, waniliowy, jabłka, delikatnie cytrusowy, brzoskwinie, przytłaczająca słodycz nieobecna w aromacie co oceniam jako zaletę (nie tylko słodycze!) i łączę z faktem wykorzystania używanych beczek, które nie „oddają się” koniakowi zbyt nachalnie.

Język – 21 – oleisty i słodki

Finisz – 22 – słodki, eteryczny, później czekoladowy i niezwykle wyraźnie brzoskwiniowy co czyni go łatwym do rozpoznania i charakterystycznym. Koniak na deser.

Balans – 21

Total – 85/100

ABV – 40%

Idź do oryginalnego materiału