Gdzie zdać opakowania po opryskach?

11 miesięcy temu

Opakowania po opryskach są niebezpiecznymi dla ludzi i środowiska odpadami. Dlatego należy z nimi odpowiednio postępować, by nie stwarzać zagrożenia dla otoczenia. Co należy z nimi zrobić?

Opakowania po opryskach takie jak pudełka, butelki i kanistry można bezpłatnie oddać do dowolnego punktu zajmującego się sprzedażą środków ochrony roślin. Warto wiedzieć, iż sprzedawca musi je przyjąć niezależnie od tego, czy były kupione u niego, czy też w innym sklepie. Dlatego sprzedawca nie może wymagać od osoby zwracającej opakowanie żadnego potwierdzenia zakupu.

Jak postępować z opróżnionymi po środkami ochrony roślin?

Opakowania po opryskach należy trzykrotnie wypłukać po całkowitym opróżnieniu. Przy czym każdorazowo popłuczyny wlewamy do zbiornika opryskiwacza. Puste, wypłukane i wysuszone opakowanie powinniśmy zwrócić do sklepu, najlepiej tego, w którym kupiliśmy środki ochrony roślin.

W praktyce każdy punkt prowadzący sprzedaż środków ochrony roślin ma obowiązek przyjąć puste opakowanie. Jednakże warunkiem jest jego odpowiednie przygotowane. Ściśle mówiąc, opakowanie ma być: opróżnione, trzykrotnie wypłukane, suche oraz czyste. Osoba zwracająca opakowanie nie ma obowiązku okazywania paragonu czy też faktury.

Jakie są zasady zwrotu opakowań po opryskach?

Użytkowanie środków ochrony roślin wymaga przestrzegania odpowiednich zasad postępowania w celu zachowania bezpieczeństwa. Zasady bezpiecznego korzystania ze ś.o.r. wymagają także odpowiedzialnego zagospodarowania opakowań po wykorzystanych produktach. W świetle polskiego prawa większość takich opakowań jest niebezpiecznymi odpadami. W związku z tym użytkownicy muszą je zwracać do sklepów.

Sklep taki musi mieć podpisaną umowę na wywóz odpadów z firmą zajmującą się profesjonalnie odbiorem, transportem i unieszkodliwianiem tzw. odpadów po substancjach niebezpiecznych. Są to odpady oznaczone kodem 15 01 10*. Taki operator, który działa w imieniu producentów i importerów odbiera opróżnione i wypłukane opakowania z punktów sprzedaży. Następnie zebrane opakowania poddaje się procesowi recyklingu i odzysku.

Jak długo działa w Polsce system zbiórki opakowań?

System ustanowiony przez PSOR pozwolił w ciągu ostatnich 19 lat na zbiórkę ponad 28,5 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. W samym 2022 r. w ramach Systemu PSOR zebrano aż 73% opakowań po wprowadzonych do obrotu produktach. Z tego 45% poddano recyklingowi. Zwrot pustych opakowań po opryskach do Systemu PSOR daje pewność, iż ich zagospodarowanie przebiegnie w odpowiedzialny i bezpieczny sposób. Dzięki temu nie stworzą zagrożenia dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Ponadto przetworzonego produktu nie wykorzysta się do produkcji elementów, które mogłyby mieć bezpośredni kontakt z ludźmi lub z żywnością.

Gdzie można zwrócić opakowania po opryskach?

Listę punktów, w których można oddać puste opakowania po środkach ochrony roślin, można znaleźć na stronie Systemu Zbiorki Opakowań PSOR. Można tam skorzystać z wygodnej wyszukiwarki, za której pomocą odnajdziemy punkty w najbliższej okolicy wraz z ich lokalizacją na mapie. Warto skorzystać z tej wyszukiwarki, ponieważ nie wszystkie punkty sprzedające środki ochrony roślin jednocześnie prowadzą odbiór pustych opakowań.

Po zakończeniu intensywnych prac polowych będzie więcej czasu w remanent magazynów oraz wywiezienie hurtowo opakowań opróżnionych. Warto to zrobić przed kolejnym sezonem. Szczególnie iż sprawdzając datę ważności posiadanych środków ochrony roślin, wykorzystamy do wiosennych zabiegów te, o najkrótszej dacie przydatności do użycia.

Źródło: lir.lublin.pl, systempsor.pl

Idź do oryginalnego materiału