Handel zbożem. Drobnoziarniste w dół, grubo- w górę

1 rok temu

Mimo trwającego konfliktu na Ukrainie i ograniczeń związanych z blokadą Morza Czarnego, światowy handel zbożem pozostaje dynamiczny. Kluczową rolę w utrzymaniu niskich cen pszenicy na rynkach światowych odgrywają dostawy z Ukrainy i Rosji. Jednocześnie ceny kukurydzy i innych zbóż gruboziarnistych rosną w odpowiedzi na ograniczoną podaż w krajach południowoamerykańskich.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała 6 października indeks cen żywności, dotyczący sytuacji we wrześniu. Jak wyglądał według tego raportu światowy handel zbożem? Głównymi graczami utrzymującymi niskie ceny pszenicy na światowych rynkach zbożowych są Ukraina i Rosja. Jednak dynamiczne zmiany na rynkach światowych, szczególnie w przypadku kukurydzy i innych zbóż gruboziarnistych, odzwierciedlają trudności z dostawami z państw południowoamerykańskich, które wpłynęły na wzrost cen tych surowców. Nasz krótki przegląd sytuacji.

Globalnie — jest taniej niż przed rokiem

Jak wygląda handel zbożem w ujęciu globalnym? Według raportu FAO średnie ceny zbóż na świecie wzrosły o 1% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Pozostały jednak o 14,6% poniżej poziomu z września 2022 r. Wzrost cen zbóż gruboziarnistych przyczynił się do ogólnego wzrostu o 5,3% w sektorze. Natomiast głównym motorem tego wzrostu był skok o 7% cen kukurydzy we wrześniu, po siedmiu miesiącach spadków. Wzrost cen kukurydzy był rezultatem silnego popytu na brazylijskie zasoby i spowolnienia sprzedaży w Argentynie. Nie bez znaczenia jest też wzrost kosztów transportu spowodowanego niskim poziomem wody na rzece Missisipi, który uniemożliwiał sprawne przepływanie statków.

Handel zbożem determinują nowe prognozy FAO

Pomimo trudności związanych z wojną i zmianami klimatycznymi prognozy FAO dotyczące światowej produkcji zbóż na rok 2023 zostały podniesione. w tej chwili wynoszą one 2,819 mld ton, czyli są o 3,8 mln ton wyższe niż w poprzedniej prognozie i o 0,9% wobec produkcji z roku 2022. Taka poprawa perspektyw produkcji zbóż wynika przede wszystkim z pozytywnych oszacowań plonów pszenicy w Rosji i na Ukrainie. Równocześnie jednak FAO obniżyła swoje prognozy dotyczące produkcji pszenicy w Kanadzie, Argentynie i Kazachstanie. W tym przypadku na plony wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe.

Silniejszy popyt na kukurydzę wpływa na handel zbożem

Najnowsze dane FAO wskazują, iż ceny kukurydzy wzrosły o 7% we wrześniu. Eksperci spodziewają się utrzymania silnego popytu na kukurydzę, zwłaszcza do celów paszowych. Może to z kolei wpłynąć na globalny handel zbożami w okresie 2023–2024. Analitycy z Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) prognozują trzeci rok z rzędu spadek handlu kukurydzą, jednak równocześnie spodziewają się rekordowych wartości eksportu tego zboża z Brazylii i Rosji — mimo trudności logistycznych i ogólnie zmiennych warunków pogodowych.

Wygląda na to, iż globalny handel zbożami w okresie 2023–2024 pozostaje dynamiczny, z wyraźnymi zmianami cen i produkcji w różnych regionach świata.

Źródło: World-Grain

Idź do oryginalnego materiału