Ile kosztują ziemniaki w Polsce i innych krajach pod koniec sezonu zbiorów? W których krajach rolnicy zarobią najwięcej? Czy opłaca się sprzedawać teraz, czy może lepiej przechować ziemniaki? Sprawdźmy.
Zobaczmy, ile kosztują ziemniaki w Polsce i na rynku międzynarodowym oraz jak wygląda sytuacja z podażą i jakością tego warzywa.
Spadek cen ziemniaków w Holandii
Ceny eksportowe ziemniaków w Holandii wystartowały w tym sezonie z wysokiego pułapu. Jednak do tej pory notowania spadły niemal o połowę. Ile aktualnie kosztują ziemniaki w Holandii? Jak mówi William Westhoeve z holenderskiej firmy produkującej i eksportującej ziemniaki Westhoeve Potatoes:
W porównaniu z początkiem sezonu, ceny znacznie spadły i choć w tej chwili są w miarę stabilne, pozostają w trendzie spadkowym. Sezon rozpoczął się od 0,50 euro/kg, ale w tej chwili ceny wynoszą około 0,26 euro/kg.
Aktualnie firma Westhoeve Potatoes prowadzi eksport na mniejszą skalę. Ziemniaki trafiają do regionu Karaibów, na rynki takich państw jak Gujana, Surinam, Curaçao, Trynidad czy Senegal. Zamówienia napływają również od handlowców z Mali, Kongo i Burkina Faso. Jednak zdaniem właściciela Westhoeve Potatoes, są to pomniejsze kierunki i firma nie ma jeszcze dużych zamówień. Sezon eksportowy trwa, ale w ciągu najbliższych kilku tygodni handlowiec nie spodziewa się zwiększenia wolumenu sprzedaży. Jak dotychczas jakość ziemniaków jest zadowalająca.
Drogie ziemniaki we Włoszech
Tegoroczny sezon we Włoszech charakteryzuje się niskimi plonami i wysokimi cenami ziemniaków. Ceny tych warzyw znacznie wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Giancarlo Di Pasquale z gospodarstwa we włoskim Abruzzo informuje:
Popyt już przewyższa podaż, mimo iż zbiory rozpoczęliśmy w pierwszej dekadzie października, z około miesięcznym opóźnieniem. Handlowcy składają zamówienia na znaczne ilości. To prawda, iż ziemniak jest najpopularniejszym warzywem na stołach Włochów, głównie dzięki wszechstronności zastosowań. w tej chwili obserwujemy wzrost cen choćby o 40% względem ubiegłego roku.
Tegoroczna pogoda miała niekorzystny wpływ na uprawę ziemniaków we Włoszech i przyczyniła się do spadku plonów. Sadzenie ziemniaków zwykle odbywa się tam od kwietnia do połowy maja. Jednak w tym roku długotrwałe i obfite deszcze wiosną opóźniły rozpoczęcie uprawy ziemniaków. Wskutek niekorzystnej pogody plony spadły o ponad 35–40% oraz zwiększył się udział drobnych ziemniaków. W związku z niższą produkcją i dużym popytem, uczestnicy rynku, w tym hurtownie i restauratorzy, obawiają się dalszego wzrostu cen ziemniaków. Jednak, jak twierdzi Giancarlo Di Pasquale, wzrost cen też ma swoją granicę. Zbyt wysokie podwyżki sprawią bowiem, iż odbiorcy będą woleli kupić tańsze, importowane produkty.
Stabilne ceny i słaba jakość ziemniaków w Mołdawii
Ile kosztują ziemniaki w Mołdawii pod koniec października 2023 r.? Średnia hurtowa cena ziemniaków od około dwóch tygodni pozostaje na tym samym poziomie i wynosi 6 lei/kg (1,38 zł/kg). Jednak od połowy października wyraźnie pogorszyła się jakość ziemniaków oraz uległ zmniejszeniu ich asortyment, zwłaszcza w sprzedaży w sieciach handlowych. Lokalne ziemniaki są przeważnie różnej wielkości, z objawami chorób. Zdecydowanie lepiej wyglądają ziemniaki importowane (europejskie), oferowane w opakowaniach, ale ich cena jest kilkukrotnie wyższa.
Jesienią ubiegłego roku na półkach mołdawskich supermarketów pomiędzy mołdawskimi ziemniakami niskiej jakości a drogimi, wysokiej jakości ziemniakami francuskimi czy holenderskimi były również stosunkowo niedrogie i dość dobrej jakości ziemniaki z Ukrainy. Jednak w tym roku powierzchnia uprawy ziemniaków na Ukrainie się zmniejszyła. Ich podaż na rynku ukraińskim pod koniec października br. nie jest zbyt wysoki, a jednocześnie rośnie sezonowe zapotrzebowanie, więc cena podąża za popytem. w tej chwili ziemniaki na Ukrainie są przez cały czas tańsze niż w Mołdawii. Jednak różnica jest niewielka i nie stanowi jeszcze wystarczającej zachęty dla importerów. Biorąc pod uwagę brak ziemniaków wysokiej jakości i niedrogiej alternatywy, można przypuszczać, iż w najbliższej przyszłości na rynku mołdawskim ceny ziemniaków zaczną wzrastać.
Ile kosztują ziemniaki na Ukrainie?
Na Ukrainie relatywnie niskie do tej pory ceny ziemniaków po długim okresie stabilizacji zaczęły stopniowo rosnąć. Głównymi przyczynami podwyżek cen są dość ograniczona podaż przy jednocześnie zwiększonym zapotrzebowaniu. Aktualnie ukraińscy producenci oferują na sprzedaż stosunkowo niewielkie ilości ziemniaków, gdyż większość przechowują w magazynach. Spora część dużych gospodarstw woli bowiem wstrzymać się ze sprzedażą ziemniaków wysokiej jakości w nadziei na dalszy wzrost cen w tym segmencie. Dodatkowo w niektórych rejonach kraju ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe zbiór ziemniaków jest utrudniony, co również przyczynia się ograniczeń w podaży tych warzyw na rynku. Jednocześnie przez cały czas utrzymuje się zwiększone zainteresowanie hurtowni i społeczeństwa zakupem ziemniaków.
Pod koniec października br. ukraińscy rolnicy oferowali ziemniaki po 7–10 hrywien/kg (0,84–1,20 zł/kg) i tylko w ostatnim tygodniu cena tych produktów na rynku ukraińskim wzrosła średnio o 13%. Natomiast w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku cena ziemniaków jest już średnio 2 razy wyższa. Jednocześnie główni gracze rynkowi nie spieszą się ze sprzedażą większych wolumenów ziemniaków, spodziewając się dalszego wzrostu cen w tym segmencie.
Jakie są ceny i prognozy dla ziemniaków w Polsce?
W Polsce ceny ziemniaków zaliczają sezonowy spadek. Jednak zbiory już się praktycznie kończą. A ceny mimo spadku przez cały czas pozostają na wysokim poziomie. W drugiej połowie października br. ceny ziemniaków nieznacznie wzrosły. Ile kosztują aktualnie ziemniaki? Pod koniec 43. tygodnia (23–29 października) 2023 r. średnie ceny hurtowe ziemniaków kalibrowanych i workowanych na polskim rynku pozostają na poziomie sprzed tygodnia i wynoszą:
- ziemniaki białe — 1,20–1,50 zł/kg;
- ziemniaki żółte — 1,00–1,27 zł/kg;
- ziemniaki czerwone — 1,00–1,33 zł/kg.
W związku z tym, iż spodziewane zbiory ziemniaków mają być najniższe od wielu lat, można przypuszczać, iż ceny ziemniaków w dalszej części sezonu wzrosną. Zdaniem analityków rynkowych poziom cen i kierunki ich zmian mogą być zbliżone do ubiegłorocznych. Jednak trudno to przesądzać na tak wczesnym etapie sezonu sprzedażowego. Tym bardziej iż na rynek oddziałuje wiele różnych czynników.
Czytaj również: Ceny ziemniaków 2023 – czy pozostaną rekordowe?
Źródło: freshplaza.com, east-fruit.com, fresh-market.pl