Ile kosztuje tona kukurydzy? Ceny wciąż szorują po dnie!

10 miesięcy temu

Kontrakty terminowe na kukurydzę kontynuują spadki, osiągając ceny niemal najniższe od trzech lat. Ile kosztuje tona kukurydzy na MATIF, a ile w krajowych skupach?

Ceny kukurydzy pozostają pod presją najnowszego raportu WASDE opublikowanego przez USDA. Mianowicie amerykańscy rolnicy zbiorą w tym sezonie rekordowe plony. Ponadto uwaga uczestników rynku skupia się w tej chwili na nadchodzących zbiorach w Ameryce Południowej oraz na światowym popycie na kukurydzę amerykańską. To z kolei przekłada się na notowania na paryskiej giełdzie Euronext. Niestety, najdotkliwiej odczuwają to rolnicy dostarczający ziarno do krajowych skupów. Sprawdźmy, ile kosztuje tona kukurydza w połowie listopada.

Najnowsze szacunki zbiorów

A zatem to, ile w tej chwili kosztuje tona kukurydzy, jest odzwierciedleniem przebiegu zbiorów tego ziarna na świecie.

USDA rewiduje prognozy zbiorów kukurydzy

W czwartek (10 listopada) Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował najnowszy raport WASDE. Wynika z niego, iż zbiory kukurydzy w USA wyniosą rekordowe 387 mln ton. To o 4 mln więcej niż oczekiwali uczestnicy rynku. Ponadto według wstępnych szacunków końcowe zapasy kukurydzy w USA miały pozostać bez zmian w stosunku do październikowego WASDE (54,1 Mt). Jednakże ostatni raport zrewidował te dane do 54,8 Mt.

Sytuacja w pozostałych regionach

Również prognozy pogody na półkuli południowej mają pośrednio wpływ na to, ile kosztuje tona kukurydzy na światowych giełdach. Albowiem w Ameryce Południowej zbliża się okres żniw (na początku 2024 roku). A tam sytuacja nie jest ciekawa. Chociaż w Argentynie wreszcie nadeszły długo oczekiwane opady deszczu, w Brazylii przez cały czas panuje gorąca i sucha pogoda. Co więcej, nic nie wskazuje na to, iż w najbliższym tygodniu to się zmieni.

Tymczasem zbiory zbóż w Rosji w tym sezonie osiągnęły 147 mln ton, czyli o 70 mln ton więcej niż wcześniejsze szacunki. Jednakże wobec ubiegłorocznej produkcji (158 mln ton) jest to spadek rzędu 11 mln ton. Ponadto uczestnicy rynku bacznie obserwują przebieg dostaw z Morza Czarnego. Pomimo kolejnego ataku ze strony Rosji, alternatywny korytarz humanitarny funkcjonuje bez większych zakłóceń.

Jak na powyższe wydarzenia zareagował rynek?

Sprawdzamy, ile kosztuje tona kukurydzy na MATIF

Reakcją na najnowszy raport WASDE był spadek cen kontraktów terminowych na kukurydzę (grudzień 2023) w Chicago o 1,68%, zamykający czwartkową sesję na poziomie 4,68 USD/buszel. W piątek trend ten był kontynuowany o kolejne 0,85%, kończąc tydzień ceną 4,64 USD/buszel. W efekcie ceny w Chicago osiągnęły nowy najniższy poziom, co wpłynęło również na zachowania na giełdzie paryskiej.

Czwartkowa sesja na MATIF zakończyła się bowiem 0,84% spadkiem do 206,75 EUR/t (kontrakty na dostawy w marcu 2024). Jeszcze większy spadek odnotowano w piątek, kiedy to cena kukurydzy osiągnęła pułap 206,25 EUR/t (-0,36%).

Ile kosztuje tona kukurydzy w skupie?

Przenosząc się na rynek krajowy, dołek cenowy w przypadku kukurydzy odnotowujemy już od dłuższego czasu. Średnie ceny skupu we wrześniu wyniosły 803,1 PLN/t. jeżeli chodzi o aktualne ceny kukurydzy w skupach, to zamykają się one w przedziale od 640 zł/t do 770 zł/t (dane na 13.11.2023 r.). Natomiast kukurydza mokra nie przekracza 460 zł/t, zaś najniższe stawki wynoszą choćby 370 zł/t. Odnośnie do ofert online, za tonę kukurydzy płacą w tej chwili od 680 do 710 zł/t.

Co dalej z cenami kukurydzy?

Podsumowując, czynników wpływających na to, ile kosztuje tona kukurydzy, jest wiele, ale w tej chwili kontrahenci skupiają się na bieżącej sytuacji rynkowej. Dlatego spadki europejskich kontraktów to przede wszystkim odpowiedź na raport WASDE oraz rozwój wydarzeń w strefie Morza Czarnego. Z drugiej strony na ceny w najbliższych dniach może mieć wpływ ubiegłotygodniowy wzrost kosztów frachtu statków korzystających z korytarza na Morzu Czarnym. Ponadto dalszą presję na światowe ceny zbóż powinna ograniczać pogoda panująca w Ameryce Południowej.

Źródło: e-WGT, Agritel, AHDB, UkrAgroConsult, IERiGŻ, cenyrolnicze, Rolpetrol

Idź do oryginalnego materiału