ARiMR przeprowadziła badanie wśród rolników „Polska wieś i rolnictwo”. Pyta w nim m.in. o sytuację finansową. Jakie wnioski płyną z odpowiedzi rolników?
ARiMR przeprowadziła wśród rolników coroczne badanie „Polska wieś i rolnictwo”. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, iż tylko kilka ponad połowę rolników (57,7 proc.) jest w stanie utrzymać siebie i rodzinę wyłącznie z gospodarstwa rolnego.
– Wskaźnik ten jest ściśle związany z areałem i nie zależał od wieku respondenta. Jedynie 13,5 proc. rolników zarządzających gospodarstwem do 4,9 ha deklaruje, iż jest w stanie się z niego utrzymać, podczas gdy w przypadku największych gospodarstw, odsetek takich deklaracji wzrasta do 90,7 proc. – czytamy w raporcie ARiMR z badania.
W związku z tym aż jedna czwarta rolników (26,2 proc.) biorących udział w badaniu dodatkowo podejmuje się pracy pozarolniczej. Pozostali rolnicy nie podejmowali dodatkowego zatrudnienia (pozarolniczego) ze względu na brak czasu (58,6 proc.) oraz wystarczające dochody z prowadzenia działalności rolniczej (22,7 proc.).
Rezygnacja z prowadzenia gospodarstwa
Najbardziej znamienna jest deklaracja ankietowanych o zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Rozważa to aż 18,4 proc. rolników.
– Najczęściej myślą o takiej decyzji osoby kierujące gospodarstwem rolnym o powierzchni poniżej 5 ha (31,1 proc.) oraz rolnicy w wieku 35-54 lata (21,2 proc.). Nie rozważają zaprzestania działalności rolniczej przede wszystkim rolnicy ze średnich i dużych gospodarstw tj. powyżej 30 ha i rolnicy kierujący gospodarstwem o powierzchni od 20 do 29,9 ha – wyjaśnia ARiMR.
Zdaniem rolników największą barierę w rozwoju gospodarstwa rolnego stanowi niska opłacalność produkcji oraz trudności ze sprzedażą produktów, wysokie ceny nośników energii i paliwa rolniczego.
Na pytanie Agencji: „Co, Pana(i) zdaniem, stanie się z Pana(i) gospodarstwem rolnym, kiedy nie będzie już Pan(i) nim zarządzać?” 36,2 proc. rolników wybrało odpowiedź „przejmie je ktoś młodszy z mojej rodziny, kto będzie kontynuował działalność rolniczą”, 15,5 proc. – „pozostanie w rękach kogoś z rodziny, chociaż już nie będzie w nim prowadzona produkcja rolnicza”, a 13,8 proc. – „przejmie je ktoś spoza rodziny, kto będzie kontynuował działalność rolniczą”.
Sytuacja finansowa rolników
Z raportu wynika, iż tylko połowa rolników ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa bardzo dobrze i raczej dobrze. Natomiast odpowiedzi „źle” i „bardzo źle” wybrało 11,7 proc. rolników biorących udział w badaniu.
Zdaniem rolników dochody z gospodarstwa rolnego stanowią średnio 63,2 proc. całkowitych dochodów ich gospodarstw domowych z ostatnich 12 miesięcy, a dochody z dopłat – 17,6 proc. Rolnicy, wskazywali również pozarolnicze źródła dochodów ich gospodarstw domowych. Najczęściej były to: praca najemna na pełen etat (17 proc. wskazań) oraz emerytura lub renta (14,4 proc. wskazań).
Ponad 1/3 rolników biorących udział w badaniu wskazała, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy sytuacja finansowa ich gospodarstwa domowego trochę lub znacząco się pogorszyła.