Inflacja konsumencka przekroczy w najbliższych miesiącach 5% r/r, a następnie przejściowo obniży się w III kwartale br., by w kolejnym kwartale ponownie przyspieszyć i pod koniec roku kształtować się na poziomie zbliżonym do obecnego lub o ok. 0,2 pkt proc. niższym, prognozuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
„Inflacja od lipca wyraźnie wzrosła. W grudniu prawie dwukrotnie przekraczała cel inflacyjny. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie jeszcze wzrośnie i znajdzie się powyżej 5%. Inflację podbija wzrost cen energii oraz inne decyzje regulacyjno-podatkowe, w tym wyższa stawka podatku VAT na żywność, podwyższenie akcyzy na alkohol i papierosy, wzrost cen zaopatrywania w ziemną wodę oraz cen usług kanalizacyjnych. Do tego dochodzi wysoka dynamika cen usług rynkowych” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
„Co równie ważne, prognozy wskazują, iż inflacja w najbliższych kwartałach nie będzie spadać w kierunku celu inflacyjnego NBP. Wynika to w dużym stopniu z przyjętych ostatnio przez parlament rozwiązań w zakresie cen energii. Rozwiązania te zasadniczo zmieniły ścieżkę prognozowanej inflacji względem tego, co zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Dzisiaj można oczekiwać, iż w III kwartale dynamika cen przejściowo się obniży pod wpływem statystycznych efektów bazy, jednak w IV kwartale może ponownie znacząco przyspieszyć. W efekcie pod koniec roku inflacja może być niemal tak samo wysoka, jak obecnie. To jest najważniejsza może konkluzja. Pod koniec tego roku inflacja będzie mniej więcej taka, jak obecnie, może 0,2 pkt proc. niższa” – dodał szef banku centralnego.
Z prezentacji wyświetlanej podczas konferencji wynika, iż „w scenariuszu po uwzględnieniu ustawy z dnia 27 listopada 2024 r.” inflacja wyniesie 5,1% w II kwartale br., 4% w III kwartale i 4,6% w IV kwartale.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w grudniu 2024 r. Inflacja średnioroczna wyniosła 3,6% w 2024 roku (wobec 11,4% inflacji odnotowanej rok wcześniej).
Źródło: ISBnews