Jak najlepiej zabezpieczyć buraki cukrowe po zbiorze?

10 miesięcy temu

Buraki cukrowe po zbiorze, zanim trafią do przetwórni, trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Pozwoli to uniknąć strat podczas tymczasowego przechowywania korzeni. Dowiedz się, o czym warto pamiętać w czasie przechowywania.

Buraki cukrowe po zbiorze łatwo mogą stracić wartość technologiczną. Dobrze przygotowana i zabezpieczona pryzma zapewnia ochronę przed opadami i przemarznięciem. Przemrożone i odtajałe buraki są zanieczyszczeniem i nie nadają się do przerobu. Poniżej przedstawimy kilka zasad, które pozwolą prawidłowo przechować buraki po zbiorze.

Odpowiednie miejsce do przechowywania buraków cukrowych

Właściwa lokalizacja pryzmy jest ważna dla zapewnienia niskich strat i bezproblemowego sprzątnięcia z niej buraków cukrowych. Odpowiednie jej umiejscowienie pozwoli przykryć pryzmy później bez większych problemów. Należy przestrzegać następujących zasad:

  • podłoże musi być bez śladów po przejazdach pojazdów;
  • miejsce nie może być zlokalizowanie w zagłębieniach terenu, ponieważ może dochodzić do podsiąkania podłoża i zebranych korzeni;
  • powinno być one zlokalizowane równolegle do utwardzonej drogi, która umożliwi dojazd w każdych warunkach pogodowych;
  • nie może być położone w pobliżu gęstych rzędów drzew ani pod liniami energetycznymi, które mogłyby przeszkadzać w manewrowaniu pojazdami do załadunku.

W razie potrzeby warto wyrównać i wypoziomować miejsce czasowego składowania buraków cukrowych po zbiorze.

Właściwy kształt pryzmy buraczanej

Należy zwrócić uwagę na następujące punkty dotyczące kształtu pryzmy:

  • szerokość pryzmy powinna być o 1 metr mniejsza niż szerokość podbieracza maszyny załadowczej. Wysokość pryzmy powinna wynosić od 2 do 3,5 metra.
  • jeśli planuje się okrycie pryzmy włókniną, należy zrobić to jak najszybciej po jej uformowaniu. (Szerokość pryzmy dla pokrywy z włókniny: szerokość włókniny — wysokość pryzmy -1,0 m).

Kształt pryzmy przy wysokich temperaturach powinien być płaski (do połowy października). jeżeli istnieje ryzyko przymrozków, pryzma powinna być wyższa, o trójkątnym przekroju. W czasie formowania pryzmy nie należy pchać buraków do góry, ponieważ powoduje to łamanie i uszkodzenia korzeni buraków. Aby uniknąć strat, na jednym polu należy tworzyć jak najmniej pryzm. Należy formować jak najbardziej równe i proste pryzmy. Prowadzi to do mniejszych uszkodzeń spowodowanych mrozem i ułatwia przykrycie.

Lokalizacja pryzmy w niewielkiej odległości od pola buraków ograniczy liczbę manewrów. Pozwoli to ochronić glebę przed degradacją. Mniej śladów powstaje również wtedy, gdy do pryzmy podjeżdża się nie tylko równolegle. Najlepiej jest podchodzić do wysokich i szerokich pryzm pod kątem i z jak najniższej wysokości wysypywać buraki na formowaną pryzmę. Buraki do przechowywania muszą być suche, czyste i jak najmniej uszkodzone.

Minimalizacja uszkodzeń buraków i strat podczas przechowywania

Buraki cukrowe w niewielkim stopniu metabolizują cukier w celu wytworzenia energii. Przy optymalnym przechowywaniu dzienne straty cukru wynoszą średnio 100 gramów na tonę buraków. Jednakże, by zminimalizować straty podczas przechowywania, należy unikać uszkodzeń buraków. Wynika to z faktu, iż cukier ulega również degradacji podczas gojenia się ran po zbiorze. Im większy obszar zranienia, tym większe straty. Uszkodzenia nie tylko intensyfikują gojenie się ran, ale także stanowią punkt wejścia dla mikroorganizmów.

Podczas zbioru należy zwrócić uwagę na datę planowanej dostawy. Od sumy temperatur wynoszącej 270 stopni (średnie dzienne wartości powyżej 0 stopni Celsjusza zsumowane razem), dodatkowe straty powstają w wyniku oddychania.

Jaka włóknina lub folia do okrywania buraków cukrowych?

W przypadku długotrwałego przechowywania buraków cukrowych w mroźnych warunkach, straty warto zmniejszyć, przykrywając pryzmę. Różne materiały charakteryzują się odmiennymi adekwatnościami.

  • Włóknina — dobra wymiana powietrza, dobra ochrona przed wilgocią, wygodna obsługa.
  • Folia — ochrona przed mrozem w wietrznych warunkach, szczególnie dobra ochrona przed wilgocią.
  • Włóknina razem z folią — ochrona przed mrozem, bardzo dobra ochrona przed mrozem w wietrznych warunkach, bardzo dobra ochrona przed wilgocią.
  • Włóknina filcowa i folia — dobra ochrona przed mrozem, dobra ochrona przed mrozem w wietrznych warunkach, dobra ochrona przed wilgocią, bardzo dobra obsługa, dobra obsługa w wietrznych warunkach i dobre usuwanie w śnieżnych warunkach.

Właściwy moment na przykrycie buraków

Jeśli to możliwe, buraki cukrowe należy przykryć dopiero trzy dni po zbiorach, aby mogły wcześniej wyschnąć i ostygnąć. Nigdy nie przykrywać bezpośrednio po zbiorach i uformowaniu pryzmy. Ważne jest, aby przykryć buraki przed mrozem (od minus trzech stopni Celsjusza) i przed intensywnymi opadami deszczu.

Źródło: agrarheute.com

Idź do oryginalnego materiału