Jak smakuje Springbank whisky? 10yo i 21yo

5 lat temu

Springbank whisky to jedna z obowiązkowych pozycji na liście zaawansowanych whiskymaniaków. Dzisiaj kilka słów o tej destylarni oraz degustacja dwóch etykiet z jej logo – Springbank 10yo i 21yo 46% rozlanej w roku 2018.

Historia destylarni Springbank

Destylarnia Springbank została zbudowana w 1828 przez Williama Reida, który już wcześniej działał w tym miejscu nielegalnie jako bimbrownik.

Ponieważ świat legalnej produkcji alkoholu okazał się dla Reida niezrozumiały, po dziesięciu latach sprzedał destylarnię członkom swojej rodziny – braciom Johnowi i Williamowi Mitchellom. W 1872 roku William Mitchel opuścił destylarnię. Jego brat John zaczęli działać razem ze swoim synem Alexandrem, tworząc firmę J&A Mitchell, której nazwa do dzisiaj widnieje na etykiecie.

Technologia produkcji Springbank whisky

Destylarnia Springbank to w tej chwili jedyna destylarnia w Szkocji, która samodzielnie słoduje, fermentuje, destyluje, leżakuje i butelkuje whisky a terenie destylarni. Wszystko to musi dziać się na bardzo wysokim stopniu organizacji związanym z produkcją dwóch innych marek whisky w tej samej destylarni:

  1. dwukrotnie destylowanej, torfowej Longrow (50 ppm związków fenolowych)
  2. trzykrotnie destylowanej Hazelburn pozbawionej aromatów torfowych (0 ppm związków fenolowych)

Fermentacja w destylarni Springbank jest bardzo powolna i trwa około 100 godzin skutkując przefermentowanym zacierem, w którym zawartość alkoholu jest niska a tworzących aromat estrów wysoka. Kwestia czasu fermentacji whisky i drożdży, które fermentację tę prowadzą jest bardzo interesująca i omawiałem ją nieco szerzej we wpisie poświęconym limitowanej edycji whisky Glenmorangie Allta.

Degustacja Springbank whisky

Przed Wami degustacja podstawowej wersji Springbank whisky 10yo oraz wersji limitowanej Springbank 21yo. Ta ostatnia butelkowana była w roku 2018 i leżakowanej w beczkach po rumie i po bourbonie (first-fill ex-bourbon). Oczywiście każdy miłośnik whisky powinien poznać także whisky Springbank 12yo butelkowaną w mocy beczki, ale tym tematem zajmiemy się jeszcze w przyszłości.

https://youtu.be/F9T3s4_-ODA

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

Odwiedziny w destylarni Springbank

Odwiedziny w Campbeltown to z pewnością wielka gratka dla wszystkich fanów whisky. Niestety półwysep Kintyre, na którego końcu mieści się Campbeltown nie jest zbyt dogodnie zlokalizowany dla podróżnych. Na szczęście trasa do niego jest bardzo malownicza więc i tak warto się w nią wybrać. Oto jaka euforia przepełnia strudzonego podróżnika, który w końcu trafia do źródła. A przy okazji, to rzadko spotykany tradycyjny magazyn pełen beczek leżakujących w ułożeniu nie wyższym niż 3 warstwy.

Muszę dodać, iż jeżeli komuś zależy na spektakularnej podróży, to do Campbeltown można dostać się także od strony morza. Przykładowa trasa rejsu to start z Oban i przejście przez Islay. Następnie odwiedziny w Campbeltown i na sam koniec jeszcze wizyta na wyspie Arran. Bardzo podobną podróż odbyłem jakiś czas temu z innymi śmiałkami. Uwieczniłem w jednym z odcinków vloga. jeżeli macie ochotę zobaczyć jak żegluje się po Morzu Hebrydzkim, zapraszam do oglądania!

Jeśli podobają Ci się powyższe materiały, koniecznie wciśnij przycisk poniżej, aby nie przegapić nowych produkcji:

Idź do oryginalnego materiału