Jaką granicę ceny postawił rynek?

2 godzin temu

Wszyscy wiemy, iż każdy produkt ma cenę, powyżej której jego sprzedaż może zmaleć. Dotyczy to również owoców. choćby gdyby podaż była rekordowo niska, to prawdopodobnie nie uda się na większą skalę sprzedać truskawek na przykład po 100 zł/kg. W przypadku przetwórstwa sprawa pozostało bardziej złożona, ponieważ mamy koszty produkcji, przechowania i kontrakty.

W Polsce, czyli w kraju gdzie produkcja owoców jest duża i znacząco przewyższa krajową konsumpcję, rzadko widzimy, gdzie są maksymalne poziomy, powyżej których odbiorcy rezygnują z zakupów. Niemniej, takie sytuacje się zdarzają. Tak było 3 lata temu w przypadku malin, które przez krótki czas przekroczyły poziom 20,00 zł/kg w skupie. Efektem rekordowo drogich mrożonek był drastyczny spadek ich sprzedaży. W przypadku trzech poniższych gatunków omawiane przez nas ceny są umowne, i bywały przekraczane. Niemnie dają nam ciekawą lekcje i szerszy obraz rynku.

Truskawki

Sezon 2025, pomimo niższego plonowania zdecydowanie oceniany jest jako udany. Zdarzały się nieprzyjemne sytuacje, w których kupujący hejtowali plantatorów oskarżając ich o zbyt wysokie ceny. Niemniej wysokiej jakości owoce przez wiele tygodni można było sprzedać po około 15,00 zł/kg. Zdarzały się również wyższe ceny. Widzimy jednak wyraźnie, iż maksimum, jakie akceptowali kupujący wyznaczał poziom około 20,00 zł/kg.

Czereśnie

W przypadku czereśni najbardziej negatywnie zapadł sadownikom w pamięci długi czerwcowy weekend, gdy ceny spadły poniżej 10,00 zł/kg. Niemniej koniec lipca i początek sierpnia to okres, w którym owoce spod osłon i ostatnie dostawy późnych odmian można było sprzedaż po 25,00 zł/kg i więcej. W przypadku tego gatunku maksimum akceptowalne przez rynek w tym sezonie to 30,00 zł/kg w hurcie.

Wiśnie

O świetnym sezonie w przypadku hurtowej sprzedaży wiśni pisaliśmy już nie raz. Dziś, gdy podaż jest symboliczna, zdarzają się transakcje powyżej tej kwoty, jednak w szczycie sezonu możemy ją wyraźnie określić. Mówimy o 40 zł za łubiankę, w której mieszczą się 3 kilogramy owoców. Zatem dokładnie będzie to 13,33 zł/kg.

Idź do oryginalnego materiału