Jaka jest cena jajek w styczniu, a jaka będzie na Wielkanoc?

8 miesięcy temu

Cena jajek w styczniu 2024 na razie wykazuje tendencje przewidziane przez analityków rynkowych. Jednakże jak to w gospodarce zależnej od czynników zewnętrznych, niedługo możemy być świadkami odwrócenia trendów. Dowiedz się więc, jakie są ceny jajek w styczniu, a jakich można się spodziewać przed Wielkanocą.

Cena jajek w styczniu utrzymuje się na przewidzianym poziomie, jednakże dowiedz się, jakie czynniki mają wpływ na jej prawdopodobny najbliższy wzrost.

Cena jajek w ubiegłych latach

W minionym roku, ceny jajek osiągnęły rekordowe poziomy na całym świecie, zaskakując konsumentów. Mianowicie takich w Polsce nie notowaliśmy od bardzo dawna. W sierpniu 2023 r. za 100 sztuk jaj klasy M trzeba było zapłacić ok. 75 zł. Chociaż potem nastąpiła pewna stopniowa korekta w dół, to przed Świętami Bożego Narodzenia ponownie cena jajek skoczyła. Wówczas kształtowała się w granicach rejestrowanych już w 2018 r. Czyli utrzymywała się na wyższych poziomach niż kilka lat wcześniej.

Ceny jajek na przełomie lat 2016–2023 oraz prognozy na lata 2024 i 2025

fot. zrzut ekranu/CA

Cena jajek w styczniu

W rok 2024 weszliśmy z ceną jajek na poziomie najwyższych wartości z lat 2016–2022. Jednakże analitycy spodziewali się, iż będą one sukcesywnie malały. Za wyraźny trend spadkowy miały odpowiadać nadpodaż, związana z wysoką opłacalnością produkcji jaj w 2023 r. Poza tym cena jajek w dużej mierze zależy do ceny pasz, a te maleją.

Jednakże podaż tego towaru może być bardzo silnie zredukowana przez ptasią grypę. Natomiast malejące koszty pasz zbilansuje, a choćby mocno przekroczy koszt pracy ludzkiej.

W każdym razie w 2. tygodniu stycznia Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj podała, iż wg ich danych w hurcie

  • cena jaj wielkości M kształtowała się na poziomie 0,42 zł/szt.,
  • podczas gdy za jaja wielkości L można było otrzymać 0,52 zł/szt.

Tymczasem już po tygodniu, tj. 15 stycznia w jednej z ferm w Wielkopolsce hurtowe ceny jaj wynosiły w zależności od wielkości:

  • S — 0,33–0,38 zł/szt. (średnia cena za sztukę — 0,36 zł);
  • M — 0,46–0,48 zł/szt. (średnia cena za sztukę — 0,47 zł);
  • L — 0,54–0,63 zł/szt. (średnia cena za sztukę — 0,59 zł);
  • XL — 0,68–0,75 zł/szt. (średnia cena za sztukę — 0,72 zł).

Czyli w przypadku porównywalnych wielkości: M-ki zdrożały o 5 gr/szt., a L-ki — o 7 gr/szt.

Niedobór jaj i wzrost cen produktów

W wyniku obserwowanego ostatnio niedoboru jaj w porównaniu z poprzednimi latami drobiarze zapowiadają wzrost ceny jaj w 2024 r. Ściśle mówiąc, firmy zajmujące się dostarczaniem jaj na rynek prognozują choćby 20-procentowy wzrost kosztów produkcji. Ptasia grypa jest jednym z głównych czynników wpływających na te zmiany, dezorganizując stada kur niosek nie tylko na terenie Europy. Poza tym przy stałym popycie obserwuje się nie tylko wyższe ceny jaj na światowym rynku. W efekcie rosną ceny produktów, w których skład wchodzą jajka, takich jak pieczywo, makarony czy wyroby cukiernicze.

Cena jajek w styczniu a prognozy na okres przed Wielkanocą

Barbara Woźniak, pełnomocnik zarządu Ferm Woźniak, największego producenta jaj w Europie, podkreśla (dla portalu „Rzeczpospolita”), iż obecny trend cenowy jest rezultatem wielu czynników. Zalicza do nich właśnie wzrost kosztów produkcji, zmiany preferencji konsumentów oraz wpływ globalnych zdarzeń, zwłaszcza ptasiej grypy.

Rośnie zagrożenie ptasią grypą! Wstrzymajcie kontrole gospodarstw!

Producenci przewidują, iż przychody z systemów bezklatkowych, będą w 2024 r. wyższe o 8 proc. niż ze standardowych systemów. Jednakże, koszty produkcji wzrosną co najmniej o 8–19 proc. Przy czym największe wzrosty przewidują w kategoriach zwiększających się kosztów pracy i kapitałowych.

Pomimo stabilizacji w dostępie do zbóż paszowych i niskiej ich ceny, ptasia grypa przez cały czas stanowi czynnik destabilizujący łańcuchy dostaw. W efekcie, zwiększając potencjalne rozchwianie rynkiem jaj.

Źródło: KFHDiPJ, Rzeczpospolita, ceny rolnicze, Credit Agricole

Idź do oryginalnego materiału