Ceny buraków ćwikłowych w obecnym sezonie są najwyższe od 10 lat. Gdy jednak weźmie się pod uwagę inflację i wzrost kosztów produkcji, wzrost cen nie jest wcale spektakularny i wydaje się uzasadniony.
Zobaczmy, jakie są aktualnie ceny buraków ćwikłowych i jakie prognozy dla notowań tych warzyw przewidują analitycy rynkowi w dalszej części sezonu.
Jak kształtowały się notowania buraków latem?
W lipcu br. na krajowych rynkach hurtowych obserwowano sezonowy spadek cen buraków ćwikłowych. Został on zahamowany w ostatniej dekadzie lipca, wówczas ceny mytych i workowanych buraków ćwikłowych ustabilizowały się na średnim poziomie 1,20 zł/kg.
W pierwszej dekadzie sierpnia średnia cena hurtowa buraków utrzymywała się na poziomie 1,25 zł. W następnych dniach notowania zaczęły spadać, ale nie na długo. Bowiem już około 21 sierpnia ceny ponownie się ustabilizowały, choć na nieco niższym poziomie. A konkretnie, za buraki myte i oferowane w workach w dużym hurcie płacono 0,90–1,10 zł/kg. Taka cena utrzymywała się do końca sierpnia.
Jest to najwyższy poziom notowań na przestrzeni ostatnich 10 lat. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny wzrosły o 25%. Jednak biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji i inflację, nie jest to spektakularny wzrost.
Aktualne ceny hurtowe buraków ćwikłowych
Sprawdźmy, po ile oferowane są buraki ćwikłowe na krajowych rynkach hurtowych na początku września br.
Ceny hurtowe buraków ćwikłowych na głównych rynkach hurtowych w Polsce:
- na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) buraki sprzedawano po — 1,00–1,50 zł/kg;
- ceny buraków na Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) wynosiły – 1,60–1,80 zł/kg;
- na giełdzie w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicze) buraki oferowano po – 2,00–2,80 zł/kg;
- ceny buraków na targowisku (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) w Sandomierzu – 1,00 zł/kg;
- na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) za buraki płacono – 1,00–2,00 zł/kg;
- buraki na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) sprzedawano po – 1,50–2,00 zł/kg;
- ceny buraków na Rybitwach (Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie) wynosiły – 1,00–1,40 zł/kg;
- we Wrocławiu (Targpiast) notowania buraków osiągały – 2,00–3,00 zł/kg;
- ceny buraków na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) – 1,00–1,20 zł/kg.
Jak widać, rozbieżność cenowa jest dość spora. Wynika ona przede wszystkim z jakości oraz ze sposobu przygotowania buraków ćwikłowych do sprzedaży.
Jakie prognozy na dalszą część sezonu?
Jak będą kształtować się ceny i podaż buraków ćwikłowych w dalszej części sezonu? Według wstępnych szacunków GUS w tym roku zbiory buraków będą wyższe od ubiegłorocznych i wyniosą 247 tys. ton. Jednak zdaniem producentów tego warzywa prognoza ta była zbyt optymistyczna i rzeczywistość ją zweryfikuje, a zbiory będą niższe. Dodatkowo choćby prognozowana wielkość produkcji nie jest szczególnie duża, gdyż jest porównywalna ze zbiorami w 2022 r. i 2021 r.
W ubiegłym roku w czasie głównego zbioru buraków ceny nie wykazywały wyraźnej tendencji spadkowej, a potem, zimą i wiosną rosły. Z kolei w okresie 2019/2020 stosunkowo wysokie ceny na początku okresu sprzedaży znacząco spadły w późniejszym czasie. Który rozwój wydarzeń jest bardziej prawdopodobny w obecnym sezonie?
Jak zauważają analitycy rynkowi, w obecnym sezonie nie ma wyraźnego trendu spadkowego, związanego z ciągłym wzrostem podaży na rynku, jaki obserwuje się w typowych latach. Od początku do końca sierpnia średnia cena buraków spadła o niecałe 17%. Zdaniem ekspertów, ta tendencja prawdopodobnie utrzyma się w dalszej części sezonu i producentom nie grożą duże spadki ceny.
Przebieg dalszej części sezonu będzie raczej podobny do ubiegłorocznego, ze wzrostem cen zimą i na wiosnę. Wydaje się bowiem, iż zbiory buraków nie będą w tym roku tak wysokie, jak przewidywano wcześniej i podaż tych warzyw na rynku będzie umiarkowana.
Czytaj również: Podaż marchwi rośnie. A jakie są ceny?
Źródło: www.fresh-market.pl