Jakie są najnowsze ceny ogórków szklarniowych w Polsce oraz u innych europejskich producentów tego warzywa? Jak przebiega tegoroczna produkcja? Sprawdźmy.
Zobaczmy, jak wygląda sytuacja w produkcji oraz jakie są ceny ogórków szklarniowych w Polsce, Holandii i Hiszpanii.
Niskie ceny ogórków szklarniowych w Holandii
Tegoroczny sezon ogórków szklarniowych w Holandii upływa pod znakiem niskich cen. Już wiosną ceny były zaskakująco niskie. Być może wynikało to ze wzrostu areału uprawy i zwiększenia podaży ogórków na rynku. Bowiem wielu plantatorów odeszło od produkcji pomidorów z powodu dużej presji wirusów, przestawiając się właśnie na ogórki szklarniowe. Do niskich cen mógł się przyczynić także mniejszy popyt i opóźniona konsumpcja warzyw wiosną z powodu niekorzystnej pogody z małą ilością światła. Również rynek ogórków organicznych ucierpiał tej wiosny z powodu przeciętnych cen. Dopiero w lipcu ceny wzrosły, jednak na krótko. Bowiem pod koniec sierpnia cena ogórków szklarniowych ponownie spadła.
Co z uprawami doświetlanymi ogórków?
W ostatnich latach w Holandii wzrosła popularność uprawy ogórków z doświetlaniem. Jednak kryzys energetyczny położył temu kres. W przypadku pomidorów część producentów wróci w nadchodzącym sezonie do upraw doświetlanych. W uprawie ogórków powrót do produkcji z doświetlaniem jest trudniejszy i możliwy tylko pod warunkiem pewności co do sprzedaży i cen. Tymczasem jest to sprzeczne z polityką supermarketów, które dążą do ograniczenia różnicy w cenie między ogórkami uprawianymi z doświetlaniem a importowanymi.
W powrocie do doświetlanych upraw zimowych może pomóc inwestycja w oświetlenie LED. Jednak w tym roku holenderscy ogrodnicy mają sporo obaw przed taką inwestycją. Jest to związane m.in. z zapowiadanymi planami podatkowymi, które prawdopodobnie wpłyną na wzrost cen gazu oraz wprowadzą dodatkową opłatę za emisję CO2.
Aktualnym tematem jest dywersyfikacja uprawy ogórków. Firmy hodowlane oferują coraz więcej możliwości w postaci odmian ogórków przekąskowych, ogórków mini lub midi, a także innych specjalności, takich jak ogórki azjatyckie. przez cały czas jednak powierzchnia produkcji ogórków w tych segmentach odmianowych jest ograniczona.
W Hiszpanii ogórki spod osłon jeszcze tańsze
Pod koniec września br. ceny hiszpańskich ogórków typu Almería (25–50 cm długości) osiągnęły minimalny poziom, a następnie, na początku października nastąpił ich wzrost. W tym czasie na aukcjach ogórek typu Almería osiągał średnią cenę 0,26 euro/kg. Na spadek cen hiszpańskich ogórków, zdaniem uczestników rynku wpłynęły niskie ceny ogórków w Holandii oraz pogoda sprzyjająca produkcji, która przyczyniła się do nadwyżki podaży na rynku. W razie utrzymania się niskich cen w kolejnych tygodniach rozważano przedłużenie już obowiązującego zakazu sprzedaży ogórków drugiej klasy jakościowej.
Jakie są aktualne ceny ogórków szklarniowych w Polsce?
Na polskich rynkach hurtowych w pierwszej połowie października 2023 r. dostępne były ogórki krajowej produkcji, uprawiane w szklarniach i tunelach foliowych. Konkretnie to najpopularniejsze u nas ogórki sałatkowe półdługie (typu midi, Beth Alpha) o gładkich owocach długości 22–25 cm oraz ogórki krótkie brodawkowe (zwane też partenokarpne lub „gruntowe”), o owocach brodawkowych o długości 10–15 cm. Ogórki długie tzw. wężowe są rzadziej uprawiane w Polsce i zwykle w rynkowej ofercie stanowią produkt importowany.
Zobaczmy, jak kształtują się ceny ogórków spod osłon w Polsce na poszczególnych krajowych rynkach w drugim tygodniu października 2023 r.:
- ceny ogórków szklarniowych na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy):
- ogórki sałatkowe — 4,00–5,00 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 4,50–6,00 zł/kg;
- ceny ogórków spod osłon na Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy):
- ogórki sałatkowe — 4,00–5,00 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 4,50–5,50 zł/kg;
- ogórki szklarniowe na WGRO w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza):
- ogórki sałatkowe — 6,00–6,40 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 7,00 zł/kg;
- ceny ogórków spod osłon na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa):
- ogórki sałatkowe — 4,00–6,00 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 2,00–6,00 zł/kg;
- na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) ogórki szklarniowe oferowano po:
- ogórki sałatkowe — 4,00–4,50 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 3,50–4,00 zł/kg;
- hurtowe ceny ogórków szklarniowych na Rybitwach w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy):
- ogórki sałatkowe — 2,80–3,00 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 3,00–3,50 zł/kg;
- notowania ogórków szklarniowych na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska):
- ogórki sałatkowe — 5,00–5,50 zł/kg;
- ogórki brodawkowe — 5,00–6,00 zł/kg.
W ofercie polskich rynków hurtowych są także ogórki kiszone oraz tzw. małosolne. Ceny ogórków kiszonych wahają się w granicach od 5,50-6,00 do 10,00-12,00 zł/kg. Zaś za ogórki małosolne trzeba zapłacić od 7,00 do 16,00 zł/kg.
Czytaj również: Ceny pomidorów szklarniowych na początku sierpnia 2023 r.
Źródło: freshplaza.com, fresh-market.pl