Jakie są aktualne ceny warzyw korzeniowych?

11 miesięcy temu

Zgodnie z najnowszymi szacunkami zbiorów, w tym roku marchwi, pietruszki i selerów korzeniowych będzie mniej niż przed rokiem. Wyższe natomiast od ubiegłorocznych będą zbiory buraków ćwikłowych. Zobaczmy jakie są aktualne ceny warzyw korzeniowych i okopowych w Polsce.

Sprawdzamy, jak kształtują się aktualne ceny warzyw korzeniowych i okopowych w krajowym hurcie.

Po ile sprzedawana jest marchew?

W tym roku hurtowe ceny marchwi są niższe od ubiegłorocznych, ale przez cały czas plasują się na relatywnie wysokim poziomie. Od początku września podaż marchwi na krajowym rynku rosła, w miarę jak zbiory wchodziły w główną fazę. Jednocześnie popyt pozostawał umiarkowany. Stąd w notowaniach odczuwalna była presja spadku cen. Nie była ona jednak tak wyraźna jak w Holandii. Ponadto w drugiej połowie września br. tendencja spadkowa zwolniła i już od dwóch tygodni ceny marchwi szczotkowanej, pakowanej w worki w polskim dużym hurcie utrzymują się na stabilnym poziomie, wynoszącym 0,80–1,10 zł/kg.

Aktualne ceny marchwi na krajowych rynkach hurtowych

  • Cena marchwi na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 0,80–1,30 zł/kg (6.10.2023);
  • Po ile marchew na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 15,00–25,00 zł/10 kg (6.10.2023);
  • Marchew cena na WGRO (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 18,00–26,00 zł/10 kg (5.10.2023);
  • Cena 1 kg marchwi na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 1,20–1,40 zł/kg (6.10.2023).

Czytaj również: Ceny marchwi lecą w dół. A jakie prognozy?

Aktualne ceny warzyw korzeniowych — jakie ceny pietruszki?

Tegoroczny sezon pietruszki korzeniowej zaczął się z opóźnieniem i wystartował z pułapu wysokich, wręcz rekordowych cen. Nieprzeciętnie wysokie ceny pietruszki spadły dopiero we wrześniu, gdy zbiory zaczęły uzupełniać podaż i nadrabiać opóźniania. Ceny nie są już rekordowe na tle ostatnich 10 sezonów, przez cały czas jednak pozostają wyższe od ubiegłorocznych. Od początku trzeciej dekady września średnia cena hurtowa pietruszki nie spada poniżej 2,5 zł/kg.

Aktualne ceny pietruszki na krajowych rynkach hurtowych

  • Ceny pietruszki na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 3,00–4,50 zł/kg (6.10.2023);
  • Pietruszka cena na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 15,00–28,00 zł/5 kg (6.10.2023);
  • Aktualna cena 1 kg pietruszki na giełdzie w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 25,00 zł/5 kg (5.10.2023);
  • Po ile pietruszka na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 4,00 zł/kg (6.10.2023).

Czytaj również: Ceny pietruszki wciąż wysokie. A ile za inne korzeniowe?

Jakie są ceny hurtowe selerów korzeniowych?

Notowania selerów korzeniowych, podobnie jak w przypadku pietruszki wystartowały z wysokiego, rekordowego względem ostatnich lat pułapu. Od początku sezonu znajdują się w trendzie spadkowym. W połowie września br. ceny zbliżyły się do ubiegłorocznych notowań, a następnie przekroczyły je. Na początku października br. średnia cena selerów korzeniowych wynosiła 2,2 zł/kg. Chociaż to mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, przez cały czas jednak cena pozostaje na relatywnie wysokim poziomie względem poprzednich lat.

Aktualne ceny selerów korzeniowych na krajowych rynkach hurtowych

  • Ceny selerów korzeniowych na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 1,75–2,75 zł/kg (6.10.2023);
  • Selery korzeniowe cena na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) —12,00–22,00 zł/5 kg (6.10.2023);
  • Cena selerów korzeniowych na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 3,50 zł/kg (6.10.2023).

Ile kosztuje 1 kg buraków ćwikłowych?

Wprawdzie buraki ćwikłowe nie są warzywami korzeniowymi ale zaliczane są do grupy warzyw okopowych, to często potocznie nazywane są właśnie korzeniowymi. Na rynku buraków ćwikłowych obserwujemy podobną tendencję, jak w przypadku selerów korzeniowych. Czyli systematyczny spadek cen, w miarę wzrostu podaży warzyw z tegorocznych zbiorów. Do połowy września br. ceny buraków były wyższe od wysokich ubiegłorocznych. Po czym spadły poniżej tego poziomu, przez cały czas jednak pozostając wyższymi niż w pozostałych minionych sezonach. W październiku kontynuowany jest trend spadkowy cen, na początku tego miesiąca średnie ceny buraków ćwikłowych wynosiły 0,70–1,00 zł/kg.

Aktualne ceny buraków ćwikłowych na krajowych rynkach hurtowych

  • Buraki ćwikłowe cena na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 0,70–1,00 zł/kg (6.10.2023);
  • Aktualna cena buraków ćwikłowych na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 10,00–18,00 zł/10 kg (6.10.2023);
  • Po ile buraki ćwikłowe na WGRO (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 10,00–14,00 zł/5 kg (5.10.2023);
  • Cena 1 kg buraków ćwikłowych na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 1,00–1,40 zł/kg (6.10.2023).

Czytaj również: Jakie ceny buraków ćwikłowych? Jakie prognozy?

Aktualne ceny warzyw korzeniowych — a jakie prognozy?

Jesienią, w czasie zbiorów warzyw korzeniowych wyraźny jest trend spadkowy cen związany ze zwiększającą się bieżącą podażą produktów na rynku i jest to typowe, sezonowe zjawisko. Pytanie, jak głęboko sięgną spadki i jak długo potrwa tendencja spadkowa. Biorąc pod uwagę prognozowane wielkości zbiorów, można przypuszczać, iż największe spadki cen będą dotyczyć buraków ćwikłowych, których w tym sezonie ma być więcej niż przed rokiem. W przypadku marchwi, selerów i pietruszki, można przewidywać, iż trend spadkowy nie będzie tak głęboki i zakończy się relatywnie szybko. Zwłaszcza jeżeli chodzi o pietruszkę można oczekiwać, iż okres najniższej ceny średniej zakończy się dość gwałtownie i na rynek wróci trend wzrostowy.

Czytaj również: Niesprzyjająca pogoda wpływa na zbiory i jakość warzyw

Źródło: fresh-market.pl

Idź do oryginalnego materiału