Jesienna Akademia Rzepaku – Spytkówki 2023

1 rok temu

W Racocie koło Kościana 7 listopada odbyła się konferencja w ramach projektu Akademia Rzepaku, a jej tematem było podsumowanie sezonu oraz aktualna sytuacja na plantacjach rzepaku.

Przedstawiciel firmy Rapool, Artur Kozera omówił wybrane wyniki doświadczeń, w rzepaku które firma Rapool prowadzi na swoich poletkach doświadczalnych w pięciu lokalizacjach tj. Stacja Doświadczalno-Hodowlana Saaten-Union w Spytkówkach, Stacja NPZ-Lembke w Grabonogu, PW Farol w Falęcinie oraz Stacje COBORU w Głubczycach i Pawłowicach.

Na poletkach prowadzone są doświadczenie w dwóch terminach siewu – optymalnym i opóźnionym z trzema dawkami wiosennego nawożenia czyli 100,150 i 200kg/ha na odmianach TEMPTATION F1, JUREK F1, TEXAS F1, BOGOTA F1, JANOSH F1 oraz Wzorzec TuYV . Artur Kozera zwrócił uwagę, iż w latach 2022-23 rośliny z opóźnionym terminem siewu plonowały lepiej osiągając 300kg/ha, niż te z optymalnym terminem siewu. Natomiast rzepaku we wcześniejszych latach 2019-21 miały plon zbliżony niezależnie od terminu siewu.

Innym doświadczeniem, które omówił Artur Kozera było zastosowanie w uprawie rzepaku preparatów biologicznych. Preparaty te zawierały bakterie azotowe Azotobacter salinestris oraz bakterie Methylobacterium symbioticum. Aplikowano je w dwóch termianach jesienią i wiosną. Wyniki doświadczeń pokazały wzrost plonu, a wyższy z nich był przy zastosowaniu preparatów biologicznych i siewie w pierwszym terminie.

Jak zapowiedział przedstawiciel firmy Rapool planują oni nową rejestrację rzepaku ozimego o podwyższonej odporności na najczęściej występujące rasy kiły kapusty, będzie ona odporna na więcej ras kiły kapusty niż odmiany dostępne obecnie.

W przyszłym roku firma Rapool-Ring będzie obchodzić swoje pięćdziesięciolecie obecności na rynku w Europie. Na poletkach doświadczalnych można było zobaczyć przygotowane z tej okazji przez firmę Rapool Polska odmiany historyczne rzepaku i postęp genetyczny w hodowli rzepaku ozimego jaki nastąpił przez 50 lat. Najstarszą odmianą historyczną zaprezentowaną na poletkach była odmiana Lenora z 1954 r., była to odmiana o wysokiej zawartości kwasu erukowego i glukozynolanów w nasionach

W części konferencyjnej profesor Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, omówił bieżącą sytuację na plantacji rzepaku. Zwrócił on uwagę na szereg chorób z jakimi mogą się spotkać plantatorzy rzepaku na swoich plantacjach.

Przedstawiciel firmy Basf z kolei przedstawiła zaleceniami jakie frma poleca przy ochronie rzepaku ozimego. Przedstawił on uczestnikom między innymi preparat Architect, jest to fungicyd oraz regulator wzrostu i rozwoju roślin, który zwalcza suchą zgniliznę czerń krzyżowych, białą plamistość czy mączniaka. Kolejnym preparatem, który firma Basf poleca w uprawie rzepaku jest Pictor Revy – fungicyd, który działa na zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy kapustowatych plamistość pierścieniowa kapustnych.

O ochronie plantacji przed szkodnikami opowiedział przedstawiciel firmy Corteva Agriscience Poland, który przedstawiła takie preparaty jak Lumiposa TM 625 FS – zaprawa na start, chroniąca plantację przed śmietką kapuścianą, pchełką rzepakową, pchełką ziemną, gnatarzem rzepakowcem.

W drugiej części, która odbyła się na poletkach doświadczalnych w Spytkówkach, pro. Witold Szczepaniak z Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu omówił ocenę kondycji roślin oraz jesienne odżywianie rzepaku, a Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska opowiedział w czym tkwi sukces uprawy rzepaku omawiając odkrywkę na plantacji. Poniżej zapraszamy na film.

Jesienna Akademia Rzepaku; Fot. Anna Arabska
1 z 7
Jesienna Akademia Rzepaku; Fot. Anna Arabska
Idź do oryginalnego materiału